05052359937 ugurserver30@gmail.com

3D(3 Boyutlu) Modellemenin Mimari ve Endüstri Sektörleri İçin Önemi | YAYIN TARİHİ: 10 Eylül 2018, 15:39

3D(3 Boyutlu) Modellemenin Mimari ve Endüstri Sektörleri İçin Önemi

 

Değerli okurlarım bu yazımda  3D(3 Boyutlu) Modellemenin Mimari ve Endüstri Sektörleri İçin Önemi konusunu ele alacağım.İlk önce 3 boyutlu model nedir?Bu konudan başlayalım.

 

 3 Boyutlu Model Nedir?

 

3D(3 Boyutlu) Model, yalnızca hacmi ve yükseliği olan bir çizim ile olarak bilinir. Bunları yaparken karmaşık bir düşünce ya da yaratıcılık ortaya çıkarabilir. 3D(3 boyutlu) modelleme, özel bir yazılım ile üç boyutta herhangi bir nesnenin temsilini geliştirme sürecidir.Bir 3D modelleme yazılımı skeçler, yüzler ve 3D gövdeler oluşturmanıza yardımcı olur.

 

Mimari Yapılar İçin 3D(3 boyutlu)Modellemenin Avantajları

Ortaya Çıkacak Yapı Hakkında Önceden Fikir Verir

 Mimarlar ve mühendisler, 3D(3 boyutlu) çizim programlarını çoğu zaman yapamadıkları şekilde de kullanabilirler. Profesyonel Tasarımcılar, tasarımlarında 3 boyutlu nesnenin kalitesini ortaya çıkarmak için büyük bir çaba gösterirler.Bunların sonucunda tasarım perspektifinde akılcılık yöntemini kullanırlar. ortaya atılmadan önce bile görebilirler.

 

3 boyutlu  modelleme, komponent tasarımlarının belgelenmesi sürecini kolaylaştırır, Ürünün geometrik şekli hakkımda bilgi verir.Ve bunun sonuç aşamaşı için fikir sahibi oluşturmamızı sağlar.

 

 Az Maliyet ve Zaman Tasarrufu

 Herhangi bir mekanın oluşturmadan önce bunu modellemeye aktarır.İçinde yapılan efektleriyle birlikte sanki o anı yaşıyormuş hissiyati verebilir.İşte bu mekan müşteriye teslim edilmeden önce onaylarına sunulur.Eğer olumlu bir yanıt gelirse aslında iki şeyden kar etmiş oluruz.Bunların birincisi zaman ve maliyet.Çünkü müşteriler için bu çok önemlidir.inşaatın yapımı sırasında karşılaşacakları bir hata projenin en baştan başlamasına neden olcaktır.Ve daha fazla maliyet ve zaman kaybı gibi birçok soruna yol açar.İşte buda 3 boyutlu çizimin önemini ortaya çıkarır. Ayrıca, bu tip modeller, mimarlara ve mühendislere, ihtiyaç duyduklarında tasarımlarını nasıl değiştirebileceklerine dair doğru bir resim de verebilirler. Bir projenin tamamlanmasının tamamlanmasından ziyade, tasarım aşamasında bir projeyi değiştirmek çok daha kolay ve daha ucuzdur. Daha düşük bir birim maliyeti ortaya çıkarır.Çünkü 3D(3 boyutlu) modellemede çıkarılan model bize bina hakkında bilgi verir.Ve ilerde ortaya çıkaracak olumsuzlukları giderecektir.

 

 Müşteri Memuniyeti

 Ve faydaları orada bitmiyor. İyi tasarlanmış bir model, siz ve müşteriniz için önemli bir pazarlama parçası olabilir. Projenin somut şekilde 3 boyutlu modellemesini görmek müşterinizi de hayecanlandıracaktır.Bu sayede satış işlemlerini müşteri memnuniyeti doğrultusunda yapabiliriz

 Tasarım verimleri düzenlenir ve bunun sonucunda ortaya çıkarılan model için önceden bir fikir oluşturmamızı sağlar.

 Detaylandırma ve taslak uygulamalarında standartlaştırmaya yardımcı olur

 Tasarım süresini kısaltır: Tasarım aşamasında sanal bir 3D CAD modelinin geliştirilmesi, daha hızlı geliştirmeye yardımcı olur

 

 Görsellik

 İnşaatta 3D(3 boyutlu) modelleme de animasyon sağlar. Doğal olarak, müşteri düz bir çizimin sağlayabileceği yaklaşan bir proje hakkında çok daha fazla görselleştirebilir. Müşteriler, tam anlamıyla önerilen binanın sanal bir izlenimine sahip olabilirler. 3 boyutlu bir film gibi, bir 3D model de müşterinin işlerin nasıl düzenleneceğine dair bir fikir edinmesini sağlar. Gelecek evlerinin girişinde yürüyebilir, lobiye ulaşabilir ve hatta yemek alanında akşam yemeği yiyenleri bile görebilirler.Etiketler: 3D(3 Boyutlu) Model,3D(3 boyutlu) çizim


ugurgunen.com tarafından kurulmuştur.Her hakkı saklıdır. SİTEMAP