05052359937 ugurserver30@gmail.com

3D Yazıcı Mühendisliği İçin İlk Adımlar | YAYIN TARİHİ: 18 Ekim 2018, 12:33

3D Yazıcı Mühendisliği İçin İlk Adımlar


Özellikle ürün geliştirme ve tasarım aşamalarında çok daha net işlerin ortaya çıkarılmasını sağlayacak olan 3D yazıcı modellemeleri ile birlikte adı yeni yeni koyulan 3D yazıcı mühendisliği mesleği de ortaya çıkmaya başlamıştır. Üstelik bu genelleme henüz fakültelerde bölümleşmese de yine de kullanımı gün günden artmaktadır. Bu tezden yola çıkarak şu anda var olan sistemde 3D yazıcı mühendisi olmak isteyenlerin önce bir usta – çırak ilişkisinden geçmeleri gerektiğini söylemek de mümkündür.

3D Yazıcı Mühendisliği

Tasarımların maddeselleştirilmelerinde en azından ilk etapta büyük bütçeler istemeyen 3D yazıcı tasarımcılığı ile birlikte bugün artık çok daha hızlı sonuçlar elde edilmekte ve bu sonuçlardan yola çıkılarak da üretime çok daha çabuk geçilebilinmektedir. Öyleyse öncelikle 3D yazıcı mühendisliğinin neden ortaya çıktığını da açıklamamız gerekir.

3D yazıcılardan hemen önce genellikle tüm tekniker ve mühendisler alanları ne olursa olsun bir parça üzerinde uzun süre çalışıyor ve onun kalitesini ancak dijital ortamlar vasıtası ile görebiliyorlardı. Bu da sadece sayısal bir üstünlük sağlıyor ancak reel anlamda kesin sonuçlar ortaya çıkaramıyordu. O halde:

·         Üreticilerin imalat süreçlerine çok daha hızlı bir geçiş yapmaları için yeni bir sisteme ihtiyaç vardı ve onlar da bu ihtiyaçlarını 3D yazıcılar ile karşıladılar.

·         Öte yandan ellerindeki tasarım dosyalarının açık ölçü birimleri taşımadığı durumlarda da bir nevi tamamlayıcı olarak yine 3D yazıcı kullanımına başladılar.

·         Geçmişte kalmış ve uzun zamandır üretilmeyen ürünler söz konusu olduğunda da üreticiler yine imalat süreçlerini hızlandırabildiler.

·         Eski ürünlerdeki iyileştirmeler için de yine 3D yazıcı teknolojisinden yararlandılar.

Bu konuya bir de rekabet açısından bakacak olursak: Bir A firması olduğunu düşünün. B firması da neredeyse sizinle aynı ürünü üretsin. Fakat her nedense o firmanın ürünü daha çok satılsın. Hal böyleyken B firmasının ürününü imal edip iyi ve kötü yanlarına çok daha yakından bakmak istemez misiniz? En azından kendi ürününüz ile bir karşılaştırma yapabilir ve neden sizin ürününüzün daha az satıldığı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Neden 3D Yazıcı Mühendisliği?

Bu iş sektörünün oluşmasını sağlayan en büyük sebep aslında çok daha hızlı kalıp çıkarma aşamasına geçilme isteğidir. Hal böyle olunca da hem sektörde rakiplerinizle aranızdaki farkı açabilir hem de kar açısından çok daha ileri gidebilirsiniz. O vakit doğrudan bir 3D yazıcı mühendisi ile çalışmalı ve dijitalleştirmeleri bir kenara bırakıp zaman kaybetmeden yeni tasarımlarınızı incelemeye başlamalısınız.

Daha açık bir anlatımla eğer bir 3D yazıcı mühendisi ile çalışırsanız işleriniz çok daha hızlı yürüyecek ve bu da size kazanç olarak geri dönecektir.

3D Yazıcı Mühendisleri Hangi Sektörlerde Çalışabilir?

Bir 3D yazıcı mühendisi aslında CAD denilen bilgisayar destekli tasarım, CAM denilen bilgisayar destekli üretim ve CAE denilen bilgisayar destekli mühendislik alanlarının en az birini kullanan her iş yerinde rahatlıkla çalışabilmekte ve tasarımsal tecrübeleri sayesinde işverenine hem zaman hem de para kazandırabilmektedir. Fakat henüz yaygınlaşmayan bir sistem içerisinde bulunmaları nedeni ile de genellikle iş yerlerinde henüz ek kontenjan sahibi değillerdir.

O halde 3D yazıcı mühendisliği yapmak isteyen kişiler CAD, CAM ve CAE bağlantılı olarak iş yapan atölye ve ofislerde çalışabilmektedirler. Bu halleri ile de gelecek yıllar için umut vaat etmekte ve düzgün yetiştirildikleri takdirde ileriye dönük büyük başarılara imza atabilecekleri de şimdiden belli olmaktadır.Etiketler: 3D yazıcı mühendisliği,3d yazıcı,3D yazıcı tasarımcılığı


ugurgunen.com tarafından kurulmuştur.Her hakkı saklıdır. SİTEMAP