05052359937 ugurserver30@gmail.com

3D Yazıcıda Hangi Hammaddeleri Kullanabiliriz? | YAYIN TARİHİ: 28 Kasım 2018, 14:57

3D Yazıcıda Hangi Hammaddeleri Kullanabiliriz?

 

Günümüzün teknolojisi halini alan 3D yazıcı teknolojisi farklı sektörlerde farklı üretim hatlarında kullanıldığından dolayı farklı ham maddeler ile çalışabilmektedir. 3D yazıcıların çikolata ile dahi çalıştığını söyleyebiliriz. Katmanlı imalat teknolojisi adı verilen bir teknoloji ile üretim yapabilen bu teknoloji ile ham maddeyi eritip, katmanları tek tek katmanlar halinde yazdırabiliyor, sonuç olarak tasarımını yaptığınız ürünü elde edebiliyorsunuz. Peki eritilen ve katman katman baskısı yapılan bu ham maddeler hangileri ?


3D Yazıcıda Kullanılan Hammaddeler

 

1 ) PLA: İçeriğinde mısır nişastası olan polilaktik asit olarak da biline PLA, sağlığınız açısından her hangi bir zararı bulunmayan, ekonomik olduğu için 3D yazıcı teknolojisinde yoğunlukla kullanılabilen bir ham madde olarak bilinir. Kullanıldıktan sonra eritilerek geri dönüşüm malzemesi olarak da bilinen PLA ile bir çok katmanı üst üste basabiliyorsunuz. 180 – 220 derece arasında eriyen ve hızla soğuyarak katılaşan PLA çok geniş bir renk yelpazesine de sahip olduğu için istediğiniz renklerde baskı yapabilirsiniz.

 

 

 

 2 ) ABS:Akrinolitril Bütadien Stiren olarak adlandırılan ABS, petrol içerikli bir plastik olarak bilinir. Kimyasal bağları çok kuvvetli olduğu için özellikle büyük yapılarda ve ev inşasında kullanılmakta olan ABS ile mat görünümlü yüzeyler elde etmek oldukça kolaydır. 250 – 260 derece arasında baskı yapabileceğiniz ABS PLA ya göre maliyeti biraz daha yüksek olan bir ham madde olarak bilir. Geniş bir renk yelpazesine sahip olduğu için bir çok alanda kullanılabilir.

 

 3 ) PVA: Polivinil Alkol olarak bilinen PVA, askıda durması gereken ve bu şekilde baskısı yapılması gereken nesneler için destek unsuru olarak görev yapan bir hammaddedir. Sıvı içinde çözünme özelliğine sahip olması kullanıldıktan sonra yeniden kullanılmasını sağlayan PVA, 3D teknolojisinin ana unsurlarından biridir. Üretimi yapılan nesneler suya atılarak PVA dan temizlenir ve elde edilen PVA yeniden kullanılır. Bu açıdan oldukça avantajlıdır.

 

4 ) Ahşap Flement: Baskısı yapılan nesnelere ahşap görünümü veren ahşap flement, termoplastik flementlere göre daha ekonomik olduğu için tercih edilir. PLA, ABS, PVA gibi flementlere göre daha düşük sıcaklıklarda üretilen ahşap flement ile yapılan 3D baskılar ortalama 20 mm/sn şeklindedir.

 

 5 ) Bakır, bronz: Yüzde otuz karışımlı bakır bronzlar ile yapılan baskılarda gerçek bir bakıra dokunuyormuş hissine kapılabilirsiniz. 3D baskılara gerçek doku hissi katan bu malzemeler maliyet olarak diğer malzemelere göre maliyetli olduklarından zorunlu kalmadıkça kullanılmamaktadırlar.

 

6 ) Sıvı reçine: Kuruma sıcaklığı yüksek olan sıvı reçine özel tasarımlara parlak yüzeyler kazandırılması amacı ile kullanılır.

 Etiketler: 3d yazıcı,3d yazıcıda kullanılan hammaddeler


ugurgunen.com tarafından kurulmuştur.Her hakkı saklıdır. SİTEMAP