05052359937 ugurserver30@gmail.com

3D Yazıcıdan Çıktı Almanın Yolları Ve Üretim Süreci | YAYIN TARİHİ: 08 Eylül 2018, 00:45

3D Yazıcıdan  Çıktı Almanın Yolları Ve Üretim Süreci


Arkadaşlar mükemmel bir konuyla daha karşınızdayım Bugünkü yeni konumuz 3D Yazıcıdan Çıktı Alma Yolları Ve Üretim Süreci.Makale içeriğinde 3 boyutlu modellemede kullanılan programlara da geniş yer verdim.

Bir 3D yazıcı tarafından bir ürünün üretimi için gerekli olan şey 3 Boyutlu bir program aracılığıyla (solidworks,3dsmax,Catia,Autodesk 123D Design,Sketch Up)bir modelin oluşturulup uygun formata dönüştürülüp daha sonrasında 3D Yazıcıya verilmesiyle oluşur.

3D Yazıcı Üretim Aşamaları

3D Yazıcılar genellikle G kodu,ve Stl uzantılı dosya ile çalışır.Birçok programda çizdiğiniz modeli stl e dönüştürmek için bir eklenti vardır.Bu eklentiler sayesinde kolaylıkla modelinizi stl ya da g koduna uygun bir şekilde çevirebilirsiniz.

 Peki biz bu modeli 3D Yazıcılara nasıl vericez?Bu gayet basittir.Bunu şu şekilde sağlarız.Bilgisayarımızın usb sini yazıcıya bağlayıp istediğimiz bir katı modelin(stl)dosyasını 3D Yazıcıya verebiliriz.Eğer yazıcıda sd kart okuması var ise bunu doğrudan yazıcının üstündeki  sd kartına takarak bu işlemi gerçekleştirebiliriz.

 Genellikle plastik filamentler bu işlemler için en uygun olanıdır.3D Yazıcıya modeli verdikten sonra bu plastik filament extruder a gelerek belirli bir sıcak altında eriyerek modeli nasıl yerleştirdiysek en alttan üste doğru modeli yapmaya başlar.Bildiğiniz gibi bir evi inşa ederken neye gereksinim var?Bir zemine daha sonra ne yaparız?Evimizi buna göre inşa ederiz.İşte 3D Yazıcıdaki mantıkta tamamen budur.3D Yazıcılar çalışırken X Y Z koordinatlarına göre çalışır.Ve bu eksenler doğrultusunda üretim sürecisini bitirir.

 Çoğunlukla üretim süresi,nesnenin büyüklüğüne,ayrıntısına göre değişebilir.Bu modelin oluşturulmasında en büyük etkenlerden biride 3D Yazıcının kalitesidir.Buna bir makalemde daha yer vermiştim.

 Model oluşturduktan sonra extruder başlangıçta hangi bölgedeyse oraya geri döner.Ve birkaç dakika sonucunda makinanın içersindeki ortam sıcaklığı düşer.Ve modelimiz ortaya çıkarılmış olur.Bizim yapmamız gereken tek şey bu modeli almaktır.


Arkadaşlar bir makalemizin daha sonuna geldik.Bilişim alanında diğer haberler hakkında bilgi sahibi olmak için aşağıdaki linkten faydalanabilirsiniz.İyi günler dilerim.
Etiketler: 3D Yazıcı,3D Yazıcı Üretimi,3D Yazıcı Çıktı Alma


ugurgunen.com tarafından kurulmuştur.Her hakkı saklıdır. SİTEMAP