05052359937 ugurserver30@gmail.com

Bilgisayar Teknolojilerinde İşletmelerin Önemi | YAYIN TARİHİ: 15 Aralık 2018, 13:00

  Bilgisayar Teknolojilerinde İşletmelerin Önemi


Günümüzde kullanılan bilgisayarlardan televizyonlara akıllı telefonlara kadar birçok cihaz satın alınırken ne kadar performans sunacağını anlayabilmek için işlemcinin detaylarını öğrenmeniz gerekiyor. Peki, işlemci nedir? İşlemcinin detayları nelerdir? İşlemci nasıl çalışır? Bilgisayar adı verilen teknoloji cihazında kullanılan işlemci neden önem taşır? İşlemcinin hızlı olması neyi değiştirir?

 

 İşlemci Nedir?

 

            Merkezi işlem birimi denilen ve kısaltması CPU olan işlemciler, ilk defa kullanıldığında binlerce transitöre sahipken şimdi ise milyonlarca transitörün bir çip üzerinde birleşmesiyle meydana gelmektedir.

 

            Hem mantıksal hem de aritmetiksel işlem yapma mantığına sahip olan işlemciler, kısaca bilgisayarınızın verisini işleyen yazılım komutlarını gerçekleştiren yeri olarak ifade edilebilir.

 İlk işlemciye mikroişlemci adı verilmiştir. İlk mikroişlemci ise 1970’ tanıtılan İntel 4004’tür. İkinci mikroişlemci ise 1974’te tanıtılan yine İntel’in ürettiği İntel 8080’dir.

 İşlemcilerde belli başlı çalışma hızları kullanılmaktadır. Bunlar HZ, MHZ, ve GHZ olarak ifade edilmektedir. Bu çalışma hızları işlemcinin yapı ve mimarisine göre değişkenlik göstermektedir. Bunlar içinde en çok kullanılanı GHZ’dir.

 

 Peki, İşlemci Nasıl Çalışır?

 

            Aritmetik ve mantıksal işlem yapma yeteneğine sahip işlemciler, 0 ve 1’lerden oluşan kodlama mantığı ile çalışmaktadır. Bu komutların yerine getirilebilmesi için işlemciye gönderilen elektrik akımı milyonlarca transistorlerden geçmekte ve çarpma çıkarma bölme gibi matematiksel işlemlere dönüştürülmektedir. Bu işlemlerin gerçekleştiği birim ise ALU olarak adlandırılır.

 

 İşlemcinin Detayları Ve En Karışık Yeri:

 

            Transistorlar arasında bağlantı oluşturmak işlemcinin en önemli ve karmaşık evresi olma özelliğini taşır. Eğer bu bağlantılar düzgün oluşturulmazsa işlemcinin performansı düşebilir.

 Yeni nesil bir işlemcide bu tür bağlantıların bir transistör üzerinde 25 30 katmana kadar yükseldiği belirtiliyor. Tüm bunlardan sonra yongalar hazır hale gelmektedir. Yonga plakaları adı verilen plakalar tek tek kesilerek bilgisayarların içinde kullandığınız yonga haline gelmektedir. Tek tek kesimli yongalar bundan sonra PCB adlı özel bir tabakanın üstüne yapıştırılmaktadır. Bu tabakanın üzerine işlemci çalıştığı zaman ısıyı iletecek bir metal tabaka konulmaktadır.

 Bu işlemciler frekansları ve diğer birçok özelliğe göre sınıflara ayrılırlar. Core i3 i5 gibi. Buna işletme sistemi denir.

 

 Sonuç olarak işlemci bilgisayarın en önemli yeridir. Yani işlemci olmazsa bilgisayar da olmaz.

 

 Etiketler: bilgisayar teknolojisi,bilgisayar teknolojisi ve işletmeler,bilgisayar teknolojisi işletmeleri nasıl etkiler


ugurgunen.com tarafından kurulmuştur.Her hakkı saklıdır. SİTEMAP