05052359937 ugurserver30@gmail.com

Bükülebilir Telefonlar Ne Zaman Gelecek? | YAYIN TARİHİ: 10 Eylül 2018, 16:50

Bükülebilir Telefonlar Ne Zaman Gelecek?


Arkadaşlar merhaba bugünkü yeni makalemizin konusu Bükülebilir Telefonlar Ne Zaman Gelecek?Bilindiği gibi mobil teknolojinin gelişmesiyle birlikte telefonlarda en çok göze çarpan bileşen  telefon ekranı oldu.Burdan yola çıkarak bugünkü makalemde cep telefonu ekranlarının değişim süreçleri hakkında size bilgi vereceğim.İlk olarak esnek ekranlardan başlayalım.

Esnek Ekranlarla Başlayan Süreç

 

Dokunmatik ekranlı akıllı telefonlar ortaya çıktığında telefonlara bakışımız kökünden değişti. Fakat teknoloji o kadar hızlı ilerlemekte ki, büyük ekranlı telefonlar dahi birkaç sene içerisinde eski teknoloji olarak adlandırılmaya başlandı. Yeni arayışlara giren telefon şirketleri hedeflerini esnek ekranlara çevirdi. Aslında esnek ekran konsepti 1970’lerde ortaya çıkmış olsa da bunları telefonlarla birleştirme fikri ancak 2010’larda şirketlerin aklına geldi. Xerox, HP gibi şirketler esnek ekranlara en fazla öncelik veren şirketlerden olmuştur. Onların önderliğinde esneyebilen görüntü vericiler, yani ekranlar yaygınlaşmaya başladı. Daha sonra tamamen bükülebilen bir telefon yapma fikri ortaya çıktığında, birçok kişi telefonun kasasının bükülebilir yapılmasının çok zor olacağını söylemiştir. Çünkü batarya, sim kart, işlemciler ve çipleri bükmek ekranı bükmekten daha zordur. Yine de 2016 yılında bunu başaran birileri ortaya çıkmıştır.

 

Bükülebilir İlk Akıllı Telefon

2014 yılında Samsung, Galaxy Note Edge isimli telefonuna bükülmüş bir ekran koymuş olsa da bu ekran sabit durmaktadır. Bu sebeple bükülebilir telefon kategorisine değil, yalnızca esnek ekran kategorisine girer. Bükülebilir ilk telefon 2016 yılında Kanadalı araştırmacılar tarafından icat edilmiştir. ReFlex adı verilen bu bükülebilir akıllı telefon normal bir telefonda olan her özelliğe sahiptir, bunun yanında bükülme özelliği ile farklı avantajlara da sahiptir. Örneğin, bir ok fırlatma oyununda oku fırlatmak için telefonu çekip bırakmak yeterlidir. Fakat, ReFlex yalnızca bir konsept telefondur ve piyasaya sürülmemiştir. 2016 yılından beri Kanadalı araştırmacılar telefonun maliyetini düşürmeye ve var olan hataları yok etmeye uğraşmaktadırlar, bu sayede telefon uygun bir fiyata sorunsuz olarak satılabilir. Bu süre içerisinde Samsung, LG gibi telefon devleri de bükülebilir telefonlara giden yolda büyük adımlar atmışlardır. Peki, ilk bükülebilir akıllı telefonu piyasaya kim sürecektir?

 

Bükülebilen Telefonlar 2019’da Piyasaya Çıkacak mı?

Samsung, 2017’den beri telefon endüstrisinde devrim yaratacağını iddia ettikleri bir telefon modelini yayınlayacağını söylemektedir. Bu modeller bükülebilir olacak, ismi konusunda ise henüz net bir bilgi yok. Bazı teknoloji eleştirmenleri telefonun adının Samsung Galaxy X olabileceğini söylemektedir. Samsung tarafından yapılan açıklamalara göre bükülebilir akıllı telefon 2019 yılında satışa sunulacak. Kesin tarihi hakkında net bir bilgi yok, fakat sene sonuna doğru olabileceği konuşuluyor. Fakat Samsung’un bu telefonu 2017 yılındayken 2018’de çıkaracağını söylediğini de göz ardı etmemek gerekir. Ne zaman olursa olsun, bükülebilir telefonların gelmekte olduğu açıktır. Daha önemli soru şudur: Beklenen etkiyi yapabilecek mi?

 
Bükülme Özelliği Telefon Endüstrisini Değiştirecek mi?

Telefonların biçimleri son 15 yılda sürekli değişmektedir. 2007 yılında piyasaya ilk dokunmatik ekranlı telefonu Apple sunduğunda bu teknolojide bir devrim yaratmıştır. Ardından telefonlara eklenen parmak izi okuma, ön kamera gibi özellikler çok çabuk popülerleşerek her telefona eklenmeye başlamıştır. En son, 2017 yılından itibaren önünün tamamı ekran olan telefonlar ortaya çıkmıştır ve telefon piyasası yeniden değişmiştir. Teknoloji uzmanlarına göre bükülebilir telefonlar piyasaya çıktığında dokunmatik ekranlı telefonlar kadar büyük bir etkiye sahip olacaktır. Bu başarıya hangi markanın ulaşacağı ise merak konusudur.Etiketler: Bükülebilen Telefonlar,samsung


ugurgunen.com tarafından kurulmuştur.Her hakkı saklıdır. SİTEMAP