05052359937 ugurserver30@gmail.com

Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Mezunları Hangi Alanlarda İş Bulabilir? | YAYIN TARİHİ: 03 Aralık 2018, 17:21

Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Mezunları Hangi Alanlarda İş Bulabilir?

 

Elektrik ve elektronik mühendisliği genel olarak dünyada her alanda olması gereken ve iş imkanı oldukça fazla olan mesleklerden biridir. Günlük hayatımızda kullandığımız, evde, işte ve birçok alanda kullanılan en basit cihazlardan başlayıp, en karmaşık ve büyük cihazlara kadar her alanda bu cihazların üretiminde ve oluşturulmasında elektrik ve elektronik mühendislerinin büyük payı vardır. Mühendislik mesleğinde esas olan kuralardan biri de, işleri en ekonomik şekilde yapmak zorundadır. Temel görevleri olan elektrik enerjilerini üretmek için titizlikle çalışmaları gerekmektedir. Üretilen elektrik enerjilerini dağıtmak, cihaz ve donanımları belli bir sisteme oturtarak kurmak, çalıştırmak ve bu işleri yaparken elektrik enerjisini en tasarruflu şekilde kullanmayı esas almaktadır. Bu yüzden özenli bir çalışma ve prensip gerektiren işlerin başında gelmektedir.

 

Elektrik ve elektronik mühendisi olmak isteyen kişilerin sadece sayısal yetenekleri dışında, fizik konularına da hakim olması son derece önemlidir. İşine hakim olmak, yaptığı işlerin neden yapıldığını bilmek, düzenli ve araştırmacı olmaları gerekmektedir. Elektrik ve elektronik mühendisliği, mezun olduktan sonra birçok alanda çalışmayı gerektiren ve hemen hemen her sektörde mutlaka bir rol bulundurmaktadır. Okul zamanında alacağınız seçmeli dersler ile alanınıza yeni şeyler kattığınızda iş alanında daha iyi referanslar sağlamanızda büyük yardımcı olacaktır.

 

Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Çalışma Alanları
 

Türkiye’de hemen hemen her alanda iş imkanına sahip olan bu meslekte, çok fazla mezun olduğundan dolayı iş alımı yapılırken iyi bir referans aranmaktadır. İyi bir referans için mutlaka birey kendini geliştirmeli ve elektrik ve elektronik alanında başka dallardan da bilgiler ve sertifikalar alarak iş arama imkanını arttırmalıdır. Bu yüzden mezun olduktan sonra veya okula devam ederken birey kendini geliştirdiği taktirde daha fazla referansla iş bulma imkanını arttırmış olacaktır.

 

Elektrik ve elektronik mühendisleri, elektrik santrallerinde, bazı laboratuarların teknik bölümlerinde, şantiyelerin elektrik alanlarında, proje yapımlarında o projelerin her aşamasında bürolarda ve proje bitimine kadar ki ihalelerin tümünde, enerji sistemleri için açık hava sahalarında, hastanelerde ve diğer sağlık sektörünün tıbbi cihazları ve tasarımlarında ve ayrıca onların kurulumlarında görev almaktadırlar. Okuldan mezun olduktan sonra gerekli belgeleri alarak yapı ve denetim firmaları kurabilme yetkileri de vardır. İstedikleri taktirde özel projeler üreterek bunların yapımında alanda ve şantiyelerde de mühendislik yapabilmektedirler. PTT, TRT, Aselsan, TEK, TEİAŞ gibi özel ve devlet destekli kurumlarda kolay bir şekilde iş bulabilme imkanları da vardır.

 Etiketler: elektrik mühendisliği,elektronik mühendisliği,elektrik ve elektronik mühendisliği çalışma alanları


ugurgunen.com tarafından kurulmuştur.Her hakkı saklıdır. SİTEMAP