05052359937 ugurserver30@gmail.com

Geleceğiniz Otonam Araçları:Sürücüsüz Araçlar | YAYIN TARİHİ: 29 Ekim 2018, 17:46

Geleceğiniz Otonam Araçları:Sürücüsüz Araçlar


Yapay zekanın gelişmesi ve teknoloji ile birleştirilmesi sonucunda hayatımıza yön veren yapay zeka robotları ortaya çıkmış, insan hayatını ve geleceğini şekillendirecek otonom sürücüsüz araçlar geliştirilmiştir. Volkswagen, Ford, General Motors , Tesla, Uber ve Waymo gibi markalar sürücüsüz araçlar üreterek testelerini başarılı bir şekilde yapmıştır. Günümüzde Avrupa yollarında karşınıza çıkabilecek geleceğin araçları olan sürücüsüz araçları şu şekilde sıralayabiliriz:

 

1 ) Volksvagen App Gett

 

Volksvagen, geliştirdiği otonom sistemler ile Audi A8 i sürücüsüz otonom araç olarak piyasaya sürmüştür. Avrupa Otonom araç değerlendirme kriterleri çerçevesinde 3. Seviye otonom araç olma özelliğini taşıyan Audi A8 koşullu sürüş otomasyonuna sahip sürücüsüz araç olarak lisans almıştır. Otonom sistem, otomobil sürüşü ile ilgili tüm görevleri sürücü olmadan yerine getirebilen bir seviyedir.

 

2 ) Ford Argo AI

 

2. seviye otonom araç üretimini gerçekleştiren Ford, kısmi sürüş otomasyonu için lisans alabilmiştir. Kısmi sürüş otomasyonu, otopilotlu sürüş sist5emine sahip anlamına gelmektedir. 4. Seviye araçlarını test eden Ford yüksek otonom sürüş özelliğine araçları üretmiş ve lisans almak için başvuru yapmıştır.

 

3 ) General Motors

 

İlk sürücüsüz otomobilleri üreten general motors şu anda 2. Seviye otonom araçları ile Avrupa yollarında boy gösterse de 5. Seviye araçlar için seri üretim lisans başvurusu yaptı. İlk 5. Seviye otonom araç üretimi yapan firma olarak da tarihe geçen General Motors halka açık yollarda güvenli sürüş sağlayan araçları ile göz kamaştırıyor.

 

4 ) Google Waymo

 

Google ile ortak olarak 2. Seviye otonom sürücüsüz otomobil üretimi yapan Waymo firması 2016 yılında googledan ayrıldıktan sonra 5. Seviye otonom araç tasarımı yaparak test sürüşlerine başladı. Şimdiye kadar 6 milyon km test sürüşü yaptıkları Alphabet aracı ile test sonrası lisans başvurusunda bulunacaklar.

 

5 ) Uber

 

Ülkemizde taksi firması olarak bilinen Uber aslında bir otomobil üreticisi olup 4. Seviye otonom sürücüsüz araçlar üretmiştir. Yapay zeka geliştirmesi için en fazla ar – ge bütçesi ayıran Uber, araç filosu oluşturmak adına Volvo ile ortaklık kurmuştur. Araç firması Otto için 4. Seviye otonom araçlar üretmiş olması sürücüsüz araç piyasasının sağlam aktörlerinden biri olmasını sağlamıştır.

 

6 ) Tesla

 

Tesla otonom araç üretiminde 2. Seviye araçları için lisans almış, 4. Seviye otonom araç testlerini yapmaya başlamıştır. Elon Musk, 2019 yılının ilk çeyreğinde 4. Seviye otonom bir araç ile Los Angeles’tan New York’a seyahat edeceğini duyurdu. Bu, 2019 yılının ilk çeyreğine kadar 4. Seviye otonom bir otomobilin testleri geçerek başarılı olacağı anlamına geliyor.

 

Üst seviye otonom araç üretimi biraz yavaş ilerliyor olsa da alt seviyeler olan 2 ve 3 seviyelerde otonom araçları yollara görebilirsiniz. Ford firmasının İngiltere için yapmış olduğu polis arabaları, Google firmasının kendisi için geliştirdiği gözlem araçları, Toyota firmasının yapmış olduğu 2. Seviye otonom araçlar artık Avrupa yollarında boy gösteriyor. Türkiye olarak bizde otonom araç ar-ge aşamasında yer alıyoruz. Marmara Araştırma Merkezi ev Tubitak ortaklığında üretilen elektrikli otomobilin otonom araç olması için gereken yazılım çalışmaları başlatılmış ve 2019 yılı içinde test sürüşlerinin yapılacağı açıklanmıştır.Etiketler: yapay zeka robotları,otonom araç


ugurgunen.com tarafından kurulmuştur.Her hakkı saklıdır. SİTEMAP