05052359937 ugurserver30@gmail.com

Google’dan Çocuklara Yapay Zekâ Koruması | YAYIN TARİHİ: 10 Eylül 2018, 11:44

Google’dan Çocuklara Yapay Zekâ Koruması

 

Google’dan çocuklara yönelik bir proje başlatıldı. Bu proje kapsamında çocukları uygunsuz içeriklerden korumak amacı ile yapay zekâ koruması oluşturuldu. Özellikle tasarlanan bu yazılım vakaları sıralayarak tasarlanıyor. Özellikle son zamanlarda çok sık gündeme darbe vuran çocuk istismarını önlemek amacı ile yapılan bu sistem CSAM yani çocuk istismarı materyallerini engellemek amacı ile hazırlanıyor. Kimin kötü niyetli olduğu ya da içeriğin kötü olup olmadığı anlamak oldukça zorlu olmaktadır. Bundan dolayı tasarlanan yapay zekâ yazılımı yayınlandı üstelik ücretsiz.

 

Yapay Zeka İle Çocuk İstismarına Son

Bu konuda teknoloji çözümleri tespit işlemleri yapılarak video ve görüntüler kontrol edilmektedir. Microsoft markası tarafından tasarlanmış olan ve geçtiğimiz zamanlarda Facebook ve Twitter gibi sosyal medya sitelerine Photo DNA gibi yazılımı dağıtılmıştır. Bu yazılım kapsamında önceden tanımlanması gerçekleştirilen CSAM paylaşanları durdurmanın en etkili yollarından birisi olmaktadır. Geçmiş yıllarda böyle bir uygulama bu tür uygunsuz içerikleri engelleyememektedir. Bunlardan dolayı moderatolar tarafından geliştirilmek için çalışılmıştır. Google tarafından oluşturulan yeni tasarım Al aracının yardımcı olmaktadır. En küçük detayları inceleyerek moderatolara yardımcı olmaktadır. Böylece inceleme süreçleri normalden daha az vakit harcamaya başlamıştır. Google tarafından yapılan açıklamalara göre Al aracı bir dönem içerisinde yüzde 700 daha fazla inceleme yapmaktadır.

 

Internet izleme vakfı adı verilen yani IWF tarafından yapılan açıklamada ‘’ Bizim gibi sınırlı kaynak ekibi olan kişiler sadece insan gücü ile çalışmak için uğraşıyor. Bu hazırladığımız uygulama sayesinde çok kolay bir şekilde içeriğimizi temiz tutacağız. Olumsuz durumlarda tamamen otomatikleştirilmiş bir sistem oluşturmanın bir iki yıl uzağındayız’’ sözlerim denildi.

 

Bilindiği gibi özellikle son zamanlarda çocuklar oldukça savunmasız kaldı. Bunlardan dolayın Google çareyi yapay zekada buldu.

 

Google tarafından düzenli bir şekilde tasarlanmış olan bu yazılım özellikle ebeveynlerin içini rahatlatan cinsten bir proje olarak karşımıza çıkmakta. Çocuk istismarını azaltmak amacı ile yapılan kapsamında sosyal medya üzerinde adeta bir denetim organizasyonu kuruldu hemen hemen her içerik incelenerek içerisinde istismara dair bulgular bulunup bulunmadığı sonucuna varılıyor. Hazırlanan bu yazılım sayesinde son zamanlarda çocuk istismarına karşı oldukça dikkat çekilmiş ve hemen hemen her platform bu yazılımı kullanmaya başlamıştır.

 

Günümüzde hemen hemen her yaş çocuk sosyal medya üzerinden hesaplar oluşturabiliyor ve sohbet gibi içeriklere çok kolay bir şekilde giriş yapabiliyor. Bundan dolayı sosyal medya üzerinden de oldukça fazla çocuklara yönelik istismar girişimleri oluşmuştur. İstismara mağdur kalan çocuklar küçük oldukları için bunların farkına varmamakta olup bunlara inanılması gibi durumlarda meydana gelmektedir. Böyle bir durumda çocuklar kandırılarak istismara hatta ölüme kadar götürülmelidir. Ülkemizde meydana gelen istismar sayısının artışından dolayı Türkiye tarafından da Google'ın bu yazılımı desteklendi. Desteklenmekte olan bu yazılım için oldukça olumlu yorumlar yapılırken birçok ebeveyn tarafından Google firmasına övgü yağdı. Bu sistemin geliştireceğini duyuran Google tarafından yapılacak yeni yazılımlar herkes tarafından merak konusu olmakta. Özellikle küçük çocukları bulunan Ebeveynler bu konuyu oldukça yakından takip ediyor.

 

 Dünya çapında her yerde kullanılmaya başlayan bu yazılım sayesinde yapılan araştırmalara göre istismar gibi durumlarda azalma meydana geldiği ve paylaşımlarında kontrolü sağlandığı bildirilmiştir. Bu yazılım sadece Türkiye'de değil dünya çapında da ilgi konusu olmuştur. Son gelişmeleri merakla beklenmektedir. Google son zamanlarda zaten Yapay Zeka üzerine yaptığı çalışmalarla oldukça dikkat çekmektedir. Son olarak yeni tasarladığı Al ismi verilen bu yazılım sayesinde çocuklarımız sosyal medyada rahat bir şekilde kullanma hakkına sahip olabilecek ülkemiz açısından oldukça büyük bir gelişme olan bu istismar örneği proje hemen hemen herkes tarafından takdir görülerek yapay zekanın en büyük faydalarından birisi olarak algılanmaya başlanmıştır. Oldukça beğenilen bu Yapay Zeka uygulamasından sonra Google firmasının yapay zekada ne tür gelişmeler meydana getireceği oldukça merak konusu olmakta.

 Etiketler: google,yapay zeka,Yapay Zekâ Koruması


ugurgunen.com tarafından kurulmuştur.Her hakkı saklıdır. SİTEMAP