05052359937 ugurserver30@gmail.com

Hibrit Bulut Hangi Durumlarda Kullanılmalıdır? | YAYIN TARİHİ: 11 Ekim 2018, 21:11

Hibrit Bulut Hangi Durumlarda Kullanılmalıdır?

 

Değerli okurlarım herkese merhaba daha önceki bir makalemde Hibrit Bulut kavramını  açıklamıştık.Bugün ise  Hibrit Bulut Hangi Durumlarda Kullanılır? Bu konuyu inceleyeceğiz.Maddeler halinde açıklayarak konumuza başlayalım.

l Dinamik veya sık değişen iş yükleri durumunda: Dinamik iş yükleri için kolayca ölçeklendirilebilir bir genel bulut kullanılır ve özel bir bulut veya kurum içi veri merkezine daha az kayıp veya daha hassas iş yükleri bırakılabilir.

 

l Kritik iş yüklerini daha az hassas iş yüklerinden ayırmada: Hassas finansal veya müşteri bilgilerini özel buluta kaydedebilir ve kurumsal uygulamaların geri kalanını çalıştırmak için genel bir bulut kullanılabilir.

 

l Büyük veri işleme durumunda: Büyük hacimli verilerin sürekli olarak veri güvenliğini sağlamak ve güvenlik duvarının arkasındaki hassas büyük verileri korumak için özel bir bulut kullanarak büyük ölçeklenebilir genel bulut kaynaklarını kullanarak büyük veri analizlerinin bir kısmı çalıştırılabilir.

 

l Bulutu aşamalı olarak, kendi hızınızda hareket ettirmede: Bazı iş yükleri genel bir bulut veya küçük ölçekli özel bir bulutta yerleştirilebilir. İşletme için nelerin işe yaradığı görülmelidir ve bulut arlığını, ister genel bulutlarda, ister özel bulutlarda veya ikisinin bir karışımında gerektiği gibi genişletmeye devam edilebilir.

 

l Geçici işlem kapasitesi ihtiyaçlarında: Hibrit bulut, genel bulut kaynaklarınının özel veri merkezinin BT altyapısını kullanılmasıyla daha düşük maliyetle kısa vadeli projeler için ayrılmasına olanak tanır. Bu şekilde, sadece geçici olarak ihtiyaç duyulan ekipmana sahip olunur.

 

l Gelecek için esneklik istendiğinde: Günümüzün ihtiyaçlarını karşılamayı ne kadar iyi planlıyor olursanız olun, ihtiyaçlarınızın önümüzdeki ay veya gelecek yıl nasıl değişeceğini bilemezsiniz. Karma bir bulut yaklaşımı, gerçek veri yönetimi gereksinimlerini genel bulut, özel bulut veya bunları işlemek için en iyi şirket içi kaynaklarla eşleştirilmesini sağlar.

 

l En iyisi olması istendiğinden: Yalnızca bir genel bulut çözümü veya yalnızca özel bir bulut çözümü tarafından yerine getirilen net ihtiyaçlar olmadıkça, seçenekler neden sınırlandırılmalıdır ki? Hibrit bulut yaklaşımı seçimi ile birçok bulut avantajlarına aynı anda erişilebilir.


Hibrit Bulut Güvenliği Nasıl Sağlanmalıdır?

 

Verilerin kamuya veya mimariye özel olup olmadığına bakılmaksızın, bir kurum veya diğer girişim tarafından barındırdığı tüm verilerden sorumludur. Yani, uygulamaları veya bilgileri herhangi bir genel bulut teklifine taşımaya başlamadan önce, güvenlik sağlanmış olmalıdır. Bilgi ve veriler taşınmadan önce yapılandırma ve güvenliğin sağlanmış olması çok önemlidir.

 

Dünyanın dört bir yanından kredi kartları, özel sağlık verileri, sosyal güvenlik numaraları ve özel müşteri bilgileri gibi öğeler, veriye uygun güvenlik gerektirir. Asla ihmal edilmemesi gereken işlemlerden: iç ve dış uyumluluğun düzenlemeye çalışırken daima sağlayıcının yardımı istenmelidir. Bulut güvenliği, içinde çalışılan her iki (veya tüm) bulutlara yayılmalıdır.

 

Hibrit Bulut Veri Sızması Önlemi Nasıl Olmalıdır?

 

Hibrit bulut ortamlarında belki de en büyük güvenlik sorunu veri sızıntılarıdır. Veri görünürlüğünü bilgisayar korsanlarından korumak için özel verileri depolamak için en uygun yer seçmelidir. Açıkçası, buluttaki en güvenli yer seçilebilir, ancak bu, sistemdeki bir kişinin bir paketi izlemek, rapor oluşturmak veya hastanın kayıtlarını güncellemek için kullandığında bu verilerin yakalanmasına engel olmaz. Güvenlik konusunda en iyi uygulamaları sağlamak için, veri depolarındaki ve dışındaki trafik izlenmeli ve bulut servis sağlayıcısının hassas bilgileri izleme, sistemleri göstermesi sağlanmalıdır.

 Etiketler: hibrit bulut,hibrit bulut kullanım alanları,hibrit bulut güvenliği


ugurgunen.com tarafından kurulmuştur.Her hakkı saklıdır. SİTEMAP