05052359937 ugurserver30@gmail.com

İnternet ve Teknoloji Bağımlılığı Nedir? Zararları Nelerdir? | YAYIN TARİHİ: 14 Kasım 2018, 17:02

İnternet ve Teknoloji Bağımlılığı Nedir? Zararları Nelerdir?

 

İnternet bağımlılığı, teknolojik aletlerden yoksun kalma durumunda büyük istek oluşması ve devamlı olarak kullanmak şeklinde tanımlanır. Kişi, mahrum bırakıldığında hırçınlaşabilir ve belirgin olumsuz tavırlar ortaya çıkabilir. Teknoloji faydalıyken teknoloji ve internet bağımlılığı diğer birçok bağımlılık gibi zararlıdır. Toplumda bağımlı olanların sayısı her geçen gün artmaktadır. İnternet bağımlılığı tespiti için bazı güvenilir testler yapılmakta ve bu tür bağımlılıklar için tedavi yöntemleri de bulunmaktadır.

 

 

 

İnternet Bağımlılığının Zararları Nelerdir?

-- Arkadaş ortamlarında sürekli olarak oynanan oyunlar, sosyal medya hesaplarını düzenli olarak takip etme, bilgisayar, telefon ya da tabletleri elden düşürmeme teknoloji bağımlılığı belirtileri arasında yer alır. İnternet bağımlılığının zararları hem fizyolojik olarak kişinin bedeninde, hem ruh sağlığında ve hem de karakteristik özelliklerinde hasarlar şeklinde kendini gösterebilir.

 

-- Bağımlılık sonucu kişi sürekli olarak telefon, tablet vb. kullanmaktadır. Yakın mesafeden kullanılan bu teknolojik aletler göz sağlığı için büyük tehdit oluşturur. Özellikle gözün kornea kısmında ciddi hasarlar söz konusu olabilir. Uzun süre aynı yere bakmak göz kaslarına zarar verir ve uzun vadede gözlerde yanma, kızarıklık ortaya çıkmaya başlar. Bunun sonucunda da bazen geri dönüşü olmayan kalıcı sorunlar oluşabilir.

 

-- Bilgisayar başında uzun süre vakit geçirmek bel ve boyun kısmındaki omurga yapısının bozulmasına ve omurgalarda eğriliğe sebep olabilir. Yanı sıra kamburluk ve kemiklerde deformasyon da internet bağımlılığı-bilgisayar bağımlılığının zararları konusunda başı çekmektedir.

 

-- Yüksek oranda yayılan radyasyon, internet bağımlılığı olan kişilerde nöronların yavaş yavaş yok olmasına sebep olur. Beyin hücrelerini yenilemek için büyük çaba göstermek gerekir. Yenilenmeyen beyin hücrelerinden kaynaklı olarak, uzun vadede bir çok hastalık ve rahatsızlığın oluşma riski artar.

 

-- Evrensel oyunların artması sonucu bir çok ülkede benzer oyunlar oynanmaktadır. Son günlerde gündemde olan ölümcül oyunlar sonucu özellikle çocuklar ciddi tehdit altındadır. Bağımlı olan kişiler oyunun gerçek yüzünün farkında olamamakta ve verilen komutları yapmaları sonucu hayatını kaybetmektedir. Bu sebeple denetimsiz teknolojinin bir an önce önüne geçilmeli, tedbirler alınmalıdır.

 

-- Uzun süre klavye kullanmak, parmaklardaki kasların bir süre sonra zorlanmasına ve sıkışmasına bu nedenle işlevini tam olarak yapamamasına sebep olur.

 

-- İnternet bağımlılığının zararları arasında uyku sorunları da bulunur; "Bu oyunu da bitirip yatayım, şuna da bakayım" derken bir de bakmışsınız sabah olmuş. İnternet bağımlılığı uykusuzluğu da beraberinde getirerek sağlığa büyük zarar vermektedir.

 

-- İnternet ortamında oynanan oyunlar, edinilen arkadaşlıklar ve internet başında uzun saatler geçirmek kişinin asosyalleşmesine neden olabilir. Normal şartlarda gelişim dönemindeki bir çocuk dışarıda arkadaş çevresiyle oyunlar oynar. Sanal arkadaşlık, günümüzde normal arkadaşlığın yerini almış durumda ve bu da internet ve teknoloji bağımlılığı sorununu iyice derinleştirmektedir.Bu anlamda ebeveynlerin ve diğer denetim mekanizmalarının daha bilinçli adımlar atması hayati öneme sahiptir.

 Etiketler: İnternet ve Teknoloji Bağımlılığı


ugurgunen.com tarafından kurulmuştur.Her hakkı saklıdır. SİTEMAP