05052359937 ugurserver30@gmail.com

Nanokristaller Elektronik Cihazları Geliştirebilecek | YAYIN TARİHİ: 16 Aralık 2018, 13:37

Nanokristaller Elektronik Cihazları Geliştirebilecek

 

Nanokristaller gelişen ve değişen yeni teknolojilere uyarlanmış yapısı ve düşük maliyetlerle elektronik cihazlara entegre olma özellikleri sayesinde elektronik aksamlı cihazları daha üst boyutlara taşıma özelliğine sahiptir. Ayrıca ayarlanabilir olması da bu cihazlar için umut verici olmaktadır. Dünya üzerinde bilinen Lawrence Livermore Ulusal Laboratuvarı araştırmacıları nanokristallerin düzenleniş şeklini inceleyerek elektronik cihazlar üzerinde yüksek kontrollü güç üretmeyi amaçlıyor. Bu araştırma ve geliştirme süreci için bu laboratuvarın önde gelen bilim adamları Christine Orme, Yixuan Yu, Babak Sadigh ve California Üniversitesi’nden bir başka bilim adamı bir araya geldi.

 

Nanokristallerin elektronik cihazlara montajı hakkında ayrıntılı olarak kristalizasyon süreci tam olarak tamamlandıktan sonra bu cihazlar tamamen daha komplike bir yapıya sahip olacaklar. Cihazların içinde yer alan nanokristaller şarj taşıyıcı hareketliliği ve düzenlenme şekline bağlı olarak tek tek nanokristallerin bireysel özelliklerine göre topluluk oluşturuyor. Bu sayede nanokristal topluluklar veya perdeler mini bantların ilerleyişini kolay hale getirerek yük taşımacılığı alanında daha fazla kontrol mekanizması oluşturmayı sağlıyor. Piyasadaki örneklerden yola çıkacak olursak son zamanlarda tercih edilen nanokristal süper yapıştırıcılardan üretilen birkaç cihaz daha verimli ilerleyiş sağlıyor.

 

Elektrik Alanı Nanokristal Hacmini Olumlu Etkiler

 

Eskiden beri yapılan çalışmaların çoğunda çözücünün yavaş hareketlerle uzaklaştırılması sebebiyle yapıştırıcılar oluşturmak ve montaj işlemini gerçekleştirmek için çözelti buharlaştırma yöntemleri kullanılmaktadır. Ancak montaj işlemi basamaklarının nasıl olduğunu araştırmak için niceliksel bilgi toplamak zordur. Nanokristal çözeltisinin hacim alanı büyüyüp genişlediği için şekil olarak kontrol edilemeyen bir yapı halini alabilir. Bununla birlikte nanokristal kurutma işleminde kılcal kuvvetler nanokristali değişime uğratabilir.

 

Elektrik alanı, nanokristal solüsyonun hacmini ve şeklini değiştirmeksizin lokal konsantrasyonu arttırdığından dolayı kristallendirme sistemi kurutma işleminde herhangi bir değişme yaşamadan nicel olarak incelenebilir.

 

Araştırma yapan ünlü ekip elektronik cihazlarda nanokristalleri yüzeye doğru sürükledikleri zaman çekirdeklenme ve süper ayrışmaların büyümesini sağlayan bir konsantrasyon gradyanı oluştuğunu keşfetti. Elektrik alanı hem büyüme esnasında hem büyüme sırasında nanokristal çözeltiyi yoğunlaştırabiliyor hem de arındırabiliyor. Boyutsal olarak nanokristallerin ayırma efekti elektronik cihazların yapısı ile uyum sağlayarak cihazların temelinde yer alan elektronik parçacıklar ile uyum sağlayabiliyor. Bu sayede kristaller bütünüyle elektrik alanı üzerinde kendiliğinden yapısı bozulmadan ayrışma sağlıyor.

 

Nanokristallerin büyüklüğü büyüme sırasında boyut olarak ayarlanabileceğinden dolayı nanokristaller optoelektronik cihazlar için kullanışlı olacak. Şu anda kızılötesi dedektörler üzerinde çalışma yapılıyor, cihazlar üzerindeki renklerin iyileştirilmesi için de farklı stratejilerle bir çalışma planı hazırlanıyor.

 

 

 

 

 Etiketler: Nanokristalle,nanokristaller elektronik cihazları nasıl geliştirdi


ugurgunen.com tarafından kurulmuştur.Her hakkı saklıdır. SİTEMAP