05052359937 ugurserver30@gmail.com

Pasifik Denizinin Gizemlerini Gösteren Yapay Zekalı Görüntü Analizleri | YAYIN TARİHİ: 14 Aralık 2018, 12:06

Pasifik Denizinin Gizemlerini Gösteren Yapay Zekalı Görüntü Analizleri

 

Pasifik deniz tabanından otonom sualtı kamerası ile çekilen AUV ve ABYSS görüntüleri ortaya çıktı. Bilindiği gibi okyanus araştırmaları yaparken okyanus yapısı ve modülü ile alakalı bilimsel tezleri oluşturabilmek için çok fazla görüntü ve veri gerekmektedir. Araştırmacılar artık sürdürülebilir deniz altı görüntüleri sayesinde daha çok iş akışı gerçekleştirebilecek.

 

Özellikle okyanus araştırmalarında çok miktardaki verilerin oluşturulması değerlendirmeye alınması hem analistler hem de araştırmacılar için büyük önem taşır. Geliştirilen ve değişen yapay zeka teknolojik araçları her alanda hayatı kolaylaştırdığı gibi okyanus kaşiflerinin artık işini daha kolay yapmalarını sağlıyor. Derin denizlerin içinde bağımsız olarak ölçüm yapan dalış robotları ve otonom su altı kameraları görüntüleri yüksek çözünürlükte kayda almayı başarabiliyor. Görüntüler elde edildikten sonra bilimsel verilere dönüştürülmesi için veri toplama, veri işleme ve verileri iyileştirme gibi bir dizi ön işlem oluşturmak gerekiyor.

 

Almanya’nın Kiel kentinde bulunan GEOMAR Helmholtz Okyanus Merkezi Araştırmacılarından Dr.Timm Schoening son üç yılda sürdürülebilir ve sistematik derin deniz altı görüntülerini yapay zekanın bilimsel araçları sayesinde kaydettiklerini ve bu kaydedilen çok miktarda görüntülerden büyük veriler elde ettiklerini açıkladı.

 

Derinlik ve Yön Kontrol Uygulamaları İçin Otonom Su altı Aracı ABYSS ve AUV

 

Su altı araştırmaları günümüzde çevresel ve doğal kaynakların yok olmaması ve incelenmesi, kıyı ve ülke güvenliğinin korunması gibi amaçlarla özellikle son 20 yıldır akademik ve endüstriyel olarak yürütülmektedir. Bu araştırmalarda kullanılan birçok otonom derin deniz analizleri yapan ve görüntüleri kaydeden birçok su altı araçları vardır. Bunlardan en önemlileri AUV ve ABYSS su altı yapay zeka temelli araçlardır.

 

AUV, önceden planlanmış rotalarda istenilen görevleri eksiksiz yerine getirebildiği gibi öngörülmemiş bir durumla karşılaştığı zamanlarda bile iletişimin olmadığı durumlarda dahi faaliyetlerini eksiksiz ve kusursuz gerçekleştirmek üzere programlanmıştır. AUV dünyada sadece 3 okyanus araştırma merkezinde bulunmaktadır. Bunlardan iki tanesi ABD’de bulunan Woods Hole Oşinografi Enstitüsünde diğeri de GEOMAR Okyanus Araştırmaları Merkezinde bulunmaktadır.

 

ABYSS diğer otonom cihazların dışında okyanusların 6000 metre kadar derinliklerine düşen uçakları tespit etmede kullanılan süper gelişmiş bir cihazdır. ABYSS otonom cihazı daha önce Atlantik Okyanusuna düşen AirFrance uçağı ile haberleşmeyi sağlamıştır.

 

Özel olarak geliştirilen CoMoNoD ismindeki yapay zeka algoritması GEOMAR araştırma merkezinde incelemeye alınmıştır. Bu sayede Mangan nodüllerinin tek bir karede hangi konumda ve hangi boyutta olduğu otomatik olarak kaydedilebilmektedir.

 

 

 Etiketler: yapay zeka,yapay zeka algoritması,yapay zekalı görüntü analizleri


ugurgunen.com tarafından kurulmuştur.Her hakkı saklıdır. SİTEMAP