05052359937 ugurserver30@gmail.com

Salyongoz Dışkısından Bitki Gübresine Yolculuk | YAYIN TARİHİ: 23 Aralık 2018, 12:57

SALYANGOZ DIŞKISINDAN BİTKİ GÜBRESİNE YOLCULUK

 

2015 yılında TÜBİTAK’ ta Ordu Başöğretmen Anadolu Lisesi öğrencileri liseler arasında düzenlenen TÜBİTAK Proje yarışmasında biyoloji alanında birincilik elde etmişlerdir. ‘Evsel Atıklarla Beslenen Salyangozların Dışkısının Bitki Verimliliğine Etkisi ve Gübre Olarak Kullanımı’ isimli projenin temelinde salyangoz dışkılarının incelenmesine dayalı olarak gübre yapımı oluşturulmaktadır. İki lise öğrencisi olan Özay ve Umut salyangozların evsel atıklarla beslendiğini ve bunların dışkılarının geri dönüşüm olarak doğada kullanılabileceğinin verimliliğini fark etti. Bu konu hakkında çalışmalar yaparak Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri yarışmasına okulları adına başvurdular. TÜBİTAK’ın onay vermesi sonucunda 2015 birinciliğine layık görüldüler.

 

Gübre üretiminde maliyetleri inanılmaz oranda indirecek bir yöntem olan salyangoz dışkısı uzun uğraşlar da gerektirmediği için günümüzde sıklıkla kullanılacak bir gübreleme yöntemi olacağa benzemektedir. Zaten günümüzde bitkilere gübreleme amacıyla kullanılan yöntem fazlasıyla kimyasala maruz kalmaktadır. Bu nedenle bitki üretiminde ister istemez kimyasalların meyve sebzelere karıştığı gözlemlenmektedir. Yeni arayış içinde olan bilim insanlarının son buluşu kırmızı Kaliforniya solucanı hem verimi artırmakta hem de organik besinlerle işlenmemiş organik gübreler elde edilmesine zemin hazırlamaktadır. Lise öğrencileri kırmızı Kaliforniya solucanından ilham alarak bu işlemleri salyangozlara da uygulamışlardır. Solucan gübresine alternatif salyangoz gübresi yetiştirmeyi de başarmışlardır.

 

Çalışmanın aşaması doğal ortamından salyangozların koparılarak bir akvaryumda uyum sağlamasını beklemek ile başlanmıştır. Akvaryumun içinde solucanlar bitkiler ve sebzeler ile beslenerek bir hafta sonra dışkılarının toplanacak yeterliliğe gelmesi beklenmiştir. Toplanan gübreler farklı kategorilere ayrılan bitki ve sebzelerin yetiştiriciliğinde kullanılmış ve sonuçların etkileri incelenmiştir. Bu sonuçlar göre normal piyasa değeri olan işlenmiş gübre veriminden yüzde 36 oranında fazla ürün alındığı ve bitkilerin daha çabuk yetiştiği gözlenmiştir. Ülkemizde salyangoz yetiştiriciliği sadece yurt dışına salyangoz satışı amacıyla yapılmaktadır. Bu araştırmalar sonucunda salyangoz yetiştiriciliğine farklı bir bakış açısı taşıyan öğrenciler TÜBİTAK birincilik ödülüne layık görülmüşlerdir. Böylelikle çiftliklerde salyangoz gübresi elde edilmesinin temeline belge ve raporlarla katkıda bulunmuşlardır. Bu proje dahilinde salyangoz satışlarının sadece ihraç ürün olmasının yanında iç piyasaya da gübre olarak sunulması öngörülmektedir. Yerli üretim olması ülkede yeni iş istihdamı yaratarak, ekonomiye de katkı sağlayacaktır.

 Etiketler: tübitak,tübitak projeleri,tübitak 2015


ugurgunen.com tarafından kurulmuştur.Her hakkı saklıdır. SİTEMAP