05052359937 ugurserver30@gmail.com

Satranç Nedir?Taşları Nelerdir?Nasıl Oynanır? | YAYIN TARİHİ: 05 Eylül 2018, 22:31

Satranç Nedir?Taşları Nelerdir?Nasıl Oynanır?


Satranç Nedir?

 Satranç, siyah ve beyaz taşlarla iki oyuncu tarafından oynan bir zekâ oyunu olup insanoğlu tarafından bulunan en karmaşık oyun olarak kabul edilmektedir. Satrançta 64 adet kare bulunur, bu karelerin yarısı siyah diğer yarısı ise beyazdır. Oyun başında tahtada 32 adet taş bulunur ve bu taşların yarısı siyah diğer yarısı ise beyazdır. Siyah ve beyaz taşlarda; 8 adet piyon, 2 adet at, 2 adet fil, 2 adet kale, 1 adet vezir ve 1 adet şah bulunmaktadır.

 


Taşlar Nasıl Oynar?

 Gelelim bu taşların nasıl oynanacağı kısmına. Tahtada bulunan piyonlar sadece ilk defa oynandıklarında eğer önüne bir taş yoksa 2 kare ileriye gidebilmektedirler. Piyonlar başlangıçta 2 kare ileriye gidebilir fakat bunun bir zorunluluğu yoktur, sadece 1 kare de ilerleyebilirler. İkinci bir kez oynan piyon asla 2 kare ileriye gidemez. Satranç tahtasında arkaya doğru ilerleyemeyen tek taş olan piyonlar aslında en önemli taşlardır. Rakibin en son karesine ulaştıklarında vezir, kale, at veya fil olarak dönüşebilirler. Piyonlar sadece sağ ve sol çaprazındaki taşları yiyebilmektedirler. Piyonlar önündeki taşı yiyemez ve çaprazına rakip taş gelmediği sürece hareket edemezler. Atlar, L şekli olarak tabir edebileceğimiz şekilde ilerlemektedirler. Geriye ya da ileriye doğru ilerleyebilirler. L şeklinde hareket ettiğinde üzerinde bulunduğu rakip taşı yiyebilirler. Daha önce de söylediğim gibi tahta üzerinde siyah ve beyaz renk olmak üzere 2 adet fil bulunmaktadır. Oyun başlangıcında siyah ve beyaz karelerde birer adet bulunan filler, bulunduğu renk üzerinde çapraz bir şekilde hareket edebilirler. Çapraz şekilde karşısında çıkan rakip taşı yiyebilirler. Siyah fil beyaz kareye, beyaz fil ise siyah kareye asla geçemez. Filler ileriye ve geriye doğru hareket edebilirler. Tahtada en köşe karelerde başlayan kalelerden 2 adet bulunmaktadır. Kaleler, düz şekilde hem ileri hem de geri gidebilirler. Çapraz şekilde asla hareket edemezler. Vezirler, satranç tahtasındaki en aktif taştır. Her kareye çapraz ve düz şekilde sınırsız bir şekilde hareket edebilirler. Şahtan sonraki en önemli taş olan vezirler ileriye ve geriye doğru hareket edebilirler. Şah, oyunun en önemli taşıdır. Rakipteki taşlar sizden çok olsa bile şahı sıkıştırarak oyunu kazanabilirsiniz. Şah, 1 kare olarak çapraz ve düz şekilde ilerler ya da geri gidebilirler. Oyunun en önemli taşı olan şahlar birbirleriyle yan yana gelemezler.

 

Şah Çekmek Nedir?

 Rakip bir taşın şahı tehdit etmesidir. Şah tehdit edildiği zaman başka bir taşla oynanamaz. Sadece şahı çeken taşı yiyebiliyorsanız şah harici başka bir taşla oynayabilirsiniz. Şah çekilen kişi şahının önünü kapatmak ya da kaçmak zorundadır.

 

Rok Nedir?

 Rok, şah ile kalelerin koordinasyonudur. Uzun ve kısa rok olmak üzere ikiye ayrılırlar. Uzun rok vezir kanadından, kısa rok ise şah kanadından yapılmaktadır. Rok yapmanın şartı, şah ve kalelerin hiç hareket etmemiş olmaması, rok yapıldığı zaman rakip bir taş tarafından rok yapılan şah ve kalenin hiçbir şekilde tehdit ediliyor olmaması ve o an şah çekiliyor olmaması gerekmektedir. Rok sırasında şah 2 kare ilerler ve oyundaki tek 2 kare hareket etme şansını rok yaparken bulur. Rok birden fazla yapılamaz. Rok yapıldıktan sonra kale ve şah yan yana gelir ve bu şekilde şah koruma altına olunmuş olur.

 Şah ve Mat Nedir?

 Şahın tamamen sıkışması anlamına gelmektedir. Şahın hiçbir şekilde başka kareye hareket etmemesi ya da şah çeken taşın yiyemeyeceği durumunda meydana gelmektedir. Şah ve mat olduktan sonra oyun biter.

 Etiketler: satranç nedir,satranç taşları nelerdir,satranç nasıl oynanır


ugurgunen.com tarafından kurulmuştur.Her hakkı saklıdır. SİTEMAP