05052359937 ugurserver30@gmail.com

Siemens, Yeni Demiryolu Merkezinde 3D Baskı Kullanarak Üretim Sürelerini Yüzde 95 Azaltıyor | YAYIN TARİHİ: 30 Eylül 2018, 20:17

Siemens, Yeni Demiryolu Merkezinde 3D Baskı Kullanarak Üretim Sürelerini Yüzde 95 Azaltıyor

 

Siemens AG Şirketinin İlk Dijital Demiryolu Bakım Merkezi Geçtiğimiz Günlerde Almanya’nın Dortmund-Eving Kentinde Açıldı.

 

 Siemens AG mobil sistemler için, ilk dijital raylı bakım merkezinin açılışını duyurarak birçok insanda ilgi uyandırdı. Yeni servis merkezi RRX Rail olarak adlandırılıyor. Merkez, Almanya’nın Dortmund-Eving kentinde bulunuyor. Birçok tren ve raylı sistemler için 3D baskı ve dijital teknoloji çözümleri sunarak insanlara büyük faydalar sağlamayı umuyor.

 

 Deutsche Bahn ve Netherlands taşımacılık şirketleri gibi ulusal demiryolu şirketi NS’de 3D baskı sistemlerini trenler için yedek parça üretimi, onarım ve bakım için kullanmaya başlayacak. Siemens Mobility şirketinin kullandığı baskı maddesi sayesinde yedek parça stokuna gerek kalmıyor. Ayrıca yedek parçaların maliyetini de oldukça azaltıyor. Çünkü 3D baskı ile üretim süresi kısaldığı için bekleme ihtiyacı duyulmuyor.

 

 Siemens Mobility'e göre, bu demiryolu şirketi, yedek parçaların üretim süresini yüzde 95 oranında düşürerek zamandan ve maliyetten tasarruf sağlayacak. Merkezin tanıtımıyla beraber Siemens’e göre, bakım ve onarım için her ay 100 trenin gelmesi bekleniyor. Siemens yüksek talebi karşılamak ve trenleri hızlı bir şekilde hazırlamak için merkezi, yedek parçaların takılıp sökülmesini sağlayan Stratasys Fortus 450mc adında güçlü bir 3D yazıcıyla donatmıştır. Böylelikle tren sektöründeki yenilikçi hedefleriyle adından söz ettiren bir şirket haline geliyor.

 

Gelişmiş Bakım ve Onarım Hizmetleri

 

 Baskı müdürü Michael Kuczmik merkez için “ RRX Tren Merkezimizin dünyadaki en gelişmiş tren bakım ve onarım merkezi olduğuna inanıyoruz. En yeni dijital teknolojileri bir araya getirerek, müşterilerimizin demiryolu servisleriyle olan ilişkileri ve verimi arttıracağız. Stratasys FDM baskı üretimiyle, uzun ömürlü, düşük maliyetli ve kısa sürede yedek parça temini sağlayabiliriz” dedi. Böylece merkezin kaliteli ve güvenilir olduğunu tüm dünyaya aktarmaya çalışan Micheal Kuczmik, dijital demiryolu sistemlerinde öncü olmayı hedefliyor.

 

 Dijital sistemlerin uygulanmasından önce Siemens, yedek parça ve onarım için geleneksel demir döküm işlemlerinin iyi olacağına inanıyordu. Fakat bu öyle olmadı. Demir döküm işlemleri ile tek bir özel parça üretmek bile 6 haftaya varan uzun işlemler gerektiriyordu. Ayrıca servis eski tekniklerle yaptığı üretimler de tek seferlik üretim yapamıyordu. Bu yüzden geniş depolama alanlarına ihtiyaç oluyordu. Çünkü büyük miktarlarda döküm yapmak gerekiyordu.

 

Kısa Sürede Üretim

 

 Siemens Mobility'de İş Geliştirme baskı üretiminden sorumlu olan Tina Eufinger, “Fortus 450mc'yi kullanarak 3D baskı ile yedek parçaları yalnızca birkaç saatlik işlemler sonucu elde edebiliyoruz. “6 hafta süren parçalar artık 13 saatte üretilebiliyor. Bir hafta içinde tasarımı tekrarlayabiliriz. Daha sonra 3D baskı ile ihtiyaca uygun büyük parçaları da basabiliriz. Bu sayede her bir parça üretim süresi yüzde 95 kısaldığı için müşterilerimizi memnun etme oranımız artıyor.” dedi.

 

 Siemens Mobility ayrıca, Stratasys 3D yazıcısının da kapasitesini artıracak araçlar üretmeye de başladı. 3D baskı sayesinde tren bojisini korumak için kullanılan konektör gibi önemli parçalarda üretilebiliyor. Geleneksel yöntemler ile bu parçaları üretmek her zaman zor ve karmaşık olmuştur. Ancak Siemens, Fortus 450mc ve ULTEM 9085 ile günümüzde boji bakımı ve onarımı için özel araçlar üretebiliyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Etiketler: Siemens AG


ugurgunen.com tarafından kurulmuştur.Her hakkı saklıdır. SİTEMAP