05052359937 ugurserver30@gmail.com

TCP / IP MODEL NEDİR, NASIL ÇALIŞIR, KATMANLARI NELERDİR? | YAYIN TARİHİ: 01 Ocak 2019, 21:40

TCP / IP Model Nedir?

 

TCP / IP veya İletim Denetimi Protokolü / İnternet Protokolü, ağ aygıtlarını internette birbirine bağlamak için kullanılan bir iletişim protokolleri paketidir. TCP / IP, özel bir ağda (bir intranet veya bir extranet ) iletişim protokolü olarak da kullanılabilir.

 

TCP / IP Model Geçmişi

 

ABD Savunma Bakanlığı'nın araştırma kolu olan Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı ( DARPA ), 1970'lerde İnternet'ten önce geniş bir alan ağı olan ARPANET'te kullanılmak üzere TCP / IP modelini oluşturmuştur. TCP / IP, orijinal olarak Unix işletim sistemi için tasarlanmıştır ve bundan sonra gelen tüm işletim sistemlerine yerleştirilmiştir.

 

TCP / IP Model Nasıl Çalışır?

 

TCP / IP, bir kullanıcı veya makinenin (bir istemci) ağdaki başka bir bilgisayar (bir sunucu) tarafından bir servis (bir web sayfası göndermek gibi) sağlandığı iletişimin sunucu modelini kullanır. Toplu olarak, TCP / IP protokolleri, vatansız olarak sınıflandırılır; yani her bir müşteri talebi, önceki isteklerle ilgisi olmadığı için yeni kabul edilir. Vatansız olmak ağ yollarını serbest bırakır, böylece sürekli olarak kullanılabilirler. Bununla birlikte, taşıma tabakasının kendisi durumsaldır. Tek bir mesaj iletir ve bir mesajdaki tüm paketler alınana ve hedefe yeniden birleştirilene kadar bağlantı yerinde kalır.

 

TCP / IP modeli, uygulamaların bir ağ üzerinden nasıl iletişim kurabileceğini tanımlayan yedi katmanlı Açık Sistemler Bağlantısı ( OSI ) ağ modelinden biraz farklıdır.

 

TCP / IP Model Katmanları Nelerdir?

 

TCP / IP işlevselliği, her biri belirli protokolleri içeren dört katmana bölünür.

 

 

l Uygulama katmanı, standart veri alışverişi ile uygulamalar sağlar. Protokolleri, Köprü Metni Aktarım Protokolü ( HTTP ), Dosya Aktarım Protokolü ( FTP ), Posta Postası Protokolü 3 ( POP3 ), Basit Posta Aktarım Protokolü ( SMTP ) ve Basit Ağ Yönetimi Protokolü ( SNMP ) içerir.

 

l Aktarım katmanı, ağ boyunca uçtan uca iletişimleri sürdürmekten sorumludur. TCP ana bilgisayarlar arasındaki iletişimi sağlar ve akış kontrolü, çoğullama ve güvenilirlik sağlar. Aktarım protokolleri arasında TCP ve özel amaçlar için bazen TCP yerine kullanılan Kullanıcı Datagram Protokolü ( UDP ) bulunur.

 

l İnternet katmanı olarak da adlandırılan ağ katmanı, paketlerle ilgilenir ve paketleri ağ sınırlarının ötesine taşımak için bağımsız ağları bağlar. Ağ katmanı protokolleri, hata bildirimi için kullanılan IP ve Internet Denetim İletisi Protokolüdür ( ICMP ).

 

l Fiziksel katman, yalnızca bir bağlantı üzerinde çalışan protokollerden oluşur - ağdaki düğümleri veya ana bilgisayarları birbirine bağlayan ağ bileşeni. Bu katmandaki protokoller, yerel alan ağları ( LAN ) ve Adres Çözümleme Protokolü ( ARP ) için Ethernet içerir.

 

 

TCP / IP Modelin Avantajları Nelerdir?

 

 

 

TCP/IP, ticari değildir ve sonuç olarak, herhangi bir tek şirket tarafından kontrol edilmemektedir. Bu nedenle, internet protokolü paketi kolayca değiştirilebilir. Tüm işletim sistemleri ile uyumludur, bu yüzden başka bir sistemle iletişim kurabilir. İnternet protokolü paketi ayrıca tüm bilgisayar donanımı ve ağları ile uyumludur. TCP / IP son derece ölçeklenebilir ve yönlendirilebilir bir protokol olarak ağdaki en verimli yolu belirleyebilir.

 

 

 Etiketler: TCP / IP MODEL


ugurgunen.com tarafından kurulmuştur.Her hakkı saklıdır. SİTEMAP