05052359937 ugurserver30@gmail.com

Teknolojiye Yatırımın Önemi Nedir | YAYIN TARİHİ: 20 Aralık 2018, 14:34

            Geçmişte yaşanılan o zorlu dönemler, ulaşım için arabalar yerine atların kullanıldığı, elektrik ampullerinin yerine ispirtoların yakıldığı, cep telefonu ile aramak yerine mektup gönderildiği zamanlar, gelişen teknoloji ile birlikte artık yerini, daha fazla konfor ve rahatlık sunan telefon, asansör, cep telefonu, bilgisayar, uçak, çamaşır makinesi gibi araçlara bırakmaya devam ediyor. Ülkeler geliştirdiği teknolojileri birbirlerine pazarlayarak; ekonomilerini canlı tutmayı, refah düzeyini yükseltmeyi, sektörde yer edinmeyi, insan gücünü en aza indirmeyi hedefliyor. Durdurulamaz denilen teknolojik gelişmeler engel olunamaz bir biçimde hayatımızın her alanında kullanılıyor.

 

 Teknoloji Neden Bu Kadar Önemli?

 

            Milletler arasındaki savaşlar günümüzde teknoloji savaşlarına dönüşmüş durumdadır. Ülkeler, savunma ve silah sanayisinin gücüne göre değerlendiriliyor ve bu değerlendirmeye göre gelişmiş ya da gelişmekte olan ülkeler sınıfında yer ediniyor. Bir ülkenin gelişmişliğini, o ülkenin teknolojiye bağlı üretimlere yaptığı yatırım belirliyor. Bu da ülkelerin her alanda kendi kendine yetebilmeyi, üretimi ve dışa bağımlılığı azaltmaları gerektiği sonucunu doğuruyor.

 

 Yatırım Yapılmalı

 

            Teknoloji günden güne geliştikçe buna ayak uydurma zorunluluğu hem kişiselde hem de genelde daha fazla önem arz ediyor. Evinize bağladığınız doğalgaz, ödediğiniz elektrik faturaları, izlediğiniz televizyonun paketi, yediğiniz hazır gıdalar, tarım, tekstil, vb. tüketime dayalı tüm sektörler gelişen teknolojiden beslenmektedir. Kaynaklara yapılacak yatırımlar ile gelişen teknoloji pastasından bir dilim daha koparmak için yoğun çaba sarf eden ülkeler, yetiştirdiği mühendisler, eğittiği çalışanlar kurduğu özel okullar ile maddi ve manevi yönden teknolojiyi elinde tutmaya uğraşıyor.

 

 Yatırıma Verilen Önemin Getirileri Olacak

 

            Bünyesinde barındırdığı firmalara, şirketlere, mühendislere verilen destekler ile birlikte refah düzeyi yükselen ülkeler, bu sayede üretimini arttırıp, dışa bağımlılığı azaltıp, ekonomisini güçlendirir ve dünyada teknolojiye yön veren ülkeler arasında yer alır. Bu sanayide modernleşmeyi, kaliteyi, tarımda makineleşmeyi, üretimde verimliliği arttıracak, verilere hızlı ulaşımı sağlayacak, ulaşımı hızlandıracaktır. Her ne kadar teknolojinin zararlı yönleri arasında bulunsa da, silahlar ve savunma amaçlı geliştirilen tasarım teknolojisi makinalara verilen destekler de diğer ülkelerin pazarlarında yer elde etmeyi sağlayacaktır. Bunlarla birlikte çok daha fazlası farkında olmadan hayatlarımıza etki edecek ve iş gücümüzü azaltıp rahatlığı arttıracaktır.

 Etiketler: teknoloji,teknolojiye yatırımın faydaları,teknoloji hayatımızı nasıl etkiler


ugurgunen.com tarafından kurulmuştur.Her hakkı saklıdır. SİTEMAP