05052359937 ugurserver30@gmail.com

Velilerin Eğitimdeki Rolleri Ve Katkıları | YAYIN TARİHİ: 20 Kasım 2018, 14:50

Velilerin Eğitimdeki Rolleri Ve Katkıları


 Eğitim tek taraflı gerçekleştirilebilecek bir durum değildir. Eğitimin verimli olması için daima güzel bir iş birliği olması gereklidir. Bu iş birliği genellikle veli, çocuk ve öğretmen arasında olmalıdır. Öğretmen ve öğrencinin rolü kadar da velinin eğitimdeki rolü ve katkısı oldukça önemlidir. Her velinin özellikleri farklıdır. Velinin öğretmene ve kendi çocuğuna davranışında mutlak bir doğru yoktur. Her velinin geçmişi ve her öğrencinin durumu değişmektedir. Bu sebeple genel geçer durumların dışında her davranışa ya da duruma doğru ya da yanlış denilmemelidir. Veliye verilen rol ve tutumlar öğrencinin başarısında etkili olacaktır.

 

 Öğrencinin özel durumu öğretmene bildirilmeli

 

            Öğrenci babasını ya da annesini kaybetmiş olabilir. Bu ise inanılmaz derecede ağır bir travmaya sebep olacağı için veli öğretmeniyle özel olarak görüşüp bu duruma hassasiyet göstermesini ve anne veya babasıyla ilgili bir görevlendirme yapmamasını rica edebilir. Zaten çok duygusal ve hassas bir dönemden geçen çocuğun sınıfta olan bir olaydan dolayı okuldan soğuması onu yalnızlaştırır. Böylece içinde olduğu durumu atlatması daha da zorlaşır. Bunu ne öğretmen ne de veli istemeyeceği için önlemlerin alınması daha sağlıklı olacaktır.

 

 Öğretmenle yapılan her görüşme çocuğa olduğu gibi aktarılmamalıdır

 

            Çocuklar elbette hatalar yapabilirler. Bu onların başarısız ya da kötü oldukları anlamına gelmemelidir. Öğretmen veliye durumu velinin çocuğunu azarlaması ya da kötülemesi için anlatmamaktadır. Sadece yapılabilecek şeyler değerlendirilerek rehberlikle de iş birliği içinde olarak kötü bir davranışı ya da alışkanlığı varsa çözmek için çaba harcanmalıdır. Hiçbir öğrenci bağırma, tehdit ya da incinmeyle kötü bir alışkanlıktan ya da davranıştan vazgeçmez. Veli her zaman çocuğunu ona hissettirmeden kontrol etmeli ve gerekli yerlerde kibar bir şekilde uyarmalıdır.

 

 Veliler arasında çocuk asla yarıştırılmamalı
 

            Bir öğrencinin yaşayabileceği ve atlatmakta en çok zorlanacağı durumlardan biridir. Veli çocuğunun eğitimine katkı sağlamak istiyorsa çocuğunu başka öğrencilerle kıyaslamamalıdır. Eğitim kıyaslamalarla veya korkutmalarla gerçekleştirilemez. Bir öğrencinin başarısı başka bir öğrencinin başarısıyla ölçülemez. Herkesin eğilim, yetenek ve mutlu olduğu alan farklıdır. Önemli olan herkesin sevdiği mesleği yapması ve sonucunda mutlu olmasıdır. Mutsuz bir insan için hayatta önemli olan çok da bir şey yoktur.Etiketler: velilerin eğitimdeki önemi,veliler eğitimdeki rolü nedir,eğitim


ugurgunen.com tarafından kurulmuştur.Her hakkı saklıdır. SİTEMAP