05052359937 ugurserver30@gmail.com

Veri Merkezi(Datacenter) Personeli Ekipmandan Daha Hızlı Yaşlanıyor | YAYIN TARİHİ: 12 Eylül 2018, 13:28

Veri Merkezi(Datacenter) Personeli Ekipmandan Daha Hızlı Yaşlanıyor

 

 

Günümüzde hızla gelişen teknolojinin de etkisi ile veri merkezlerinin önemi giderek artmaya devam etmektedir. Bu durum, veri merkezlerinde çalışacak olan iş gücüne duyulan ihtiyacı arttırmakta ve her geçen gün pek çok personel veri merkezlerinde çalışmaya başlamaktadır. Ancak diğer meslek alanlarına göre çok daha ciddi bir meslek kolu olan veri merkezi personelliği, çok sayıda zorluğu nedeniyle bu meslek grubunda çalışan personellere çeşitli sıkıntılar da yaşatmaktadır. Bu konu ile ilgili yapılan araştırmalar da en stresli iş kollarından birisinin veri merkezi personelliği olduğunu kanıtlamaktadır.

 

Büyük ya da küçük ölçekli firmaların binlerce ya da on binlerce datasının sorumluluğunu almak tahmin edilebileceği üzere veri merkezi personelleri için hiç de kolay değildir. Zira söz konusu veriler şirketlerin tüm varlıklarını meydana getirmektedir. Bu nedenle bu tür ciddi bir sorumluluğun ağırlığını omuzlarında taşıyan veri merkezi personelleri işlerini sorunsuz şekilde sürdürebilmek için büyük bir stres ve efor ile çalışmaya gayret etmektedir.

 

Teknolojiye Ayak Uydurabilme Zorunluluğu

 

Veri merkezinin zorlukları içersinde en önemlileri, hızla gelişen yeni teknolojilere ayak uydurabilme, çağın gerisinde kalmama, işlevsiz kalan donanımları düzenli olarak değiştirme ve tüm bu süreçte uptime’ı olabilecek en üst düzeyde tutmaktır. Bahsedilen tüm bu konular, bir veri merkezinde çalışan personelin 7 gün 24 saat baş etmesi gereken sorumluluklardandır.

 

Veri merkezi personelinin en büyük sıkıntılarından birisi veri merkezinde yer alan sunucuların çalışması ve soğuması için gereken enerji tüketimini düzenli olarak gözlem altında tutmak ve verimliliği arttırmak için mümkün olabilecek her türlü yeni girişimi test etmektir. Bu durum, veri merkezi personellerinin sürekli olarak enerji tüketimi verimliliği üzerine kafa yormaları gerektiği anlamına gelir.

 

Kapasite Planlaması Gerekliliği

 

Veri merkezi personellerinin ciddi sorumluluklardan başka bir tanesi de kapasite planlaması yaparak bağlı oldukları veri merkezlerinin maddi zararlarını en alt seviyeye indirmektir. Zira veri merkezlerinde yer alan ve henüz atanmamış olan her bir sunucu alanı, aktif olarak kullanılmadıkları takdirde boşa harcadıkları enerjinin yanında fiziksel olarak da yıpranarak şirketlere büyük zararlara getirebilmektedir. Bu nedenle veri merkezi personelleri, sunucu alanlarındaki tüm fiziksel alanları en verimli şekilde kullanabilmek amacıyla hiç durmadan çalışmalarını sürdürmektedir.

 

Veri merkezi zorlukları arasında sistemlerin olabilecek en üst seviyede uptime’ye ulaşması için her daim en iyi donanımların tercih edilmesi, en ideal çevre koşullarının sağlanması ve en doğru tedarikçilerle çalışılması gibi konular da bulunmaktadır. Zira sunucu alanlarında düzenli ve sistematik bir yenileme yapabilmek ve sunucuların birbirleri ile uyum içerisinde çalıştıklarından emin olabilmek için tüm bu süreçlerin gerçek zamanlı şekilde takip edilmeleri gereklidir.

 

Kısacası, veri merkezi personelliği, günümüzün en stresli ve en çok sorumluluk gerektiren meslek kollarından birisidir. Bu nedenle bu meslek üzerine uzmanlaşmak isteyen kişilere veri merkezinde çalışmanın zorluklarının bilincinde olmaları tavsiye edilmektedir.

 Etiketler: Veri merkezinin zorlukları,veri merkezi personelliği,veri merkezi


ugurgunen.com tarafından kurulmuştur.Her hakkı saklıdır. SİTEMAP