05052359937 ugurserver30@gmail.com

Yapay Zeka Teknolojisi Ve Meslek Dalları | YAYIN TARİHİ: 09 Ekim 2018, 17:06

Yapay Zeka Teknolojisi Ve Meslek Dalları

 

Yazılım algoritmalarının insanlar yerine karar verdiği işlemini kapsayan yapay zeka teknolojisi, birçok kişinin ilgisini çekmektedir. Ayrıca yine tartışmaları da beraberinde getiren söz konusu teknoloji, iş sahalarında nasıl kullanılacağı ve hangi görevleri yerine getireceği de ayrı bir merak konusudur. Birçok mühendis tarafından araştırılan yapay zeka teknolojisi özellikle de eğitim alanında boy göstermektedir. Şuanda Amerika Birleşik Devleri merkezleri araştırmalar yapan Microsoft, farklı açıklamalarda bulunmaktadır. Özellikle de üniversite bölümlerinde kullanılmaya başlanan yapay zekalar, yeni bir mesleğin habercisi olarak da dile getirilmektedir. Microsoft tarafından yapılan açıklamaya göre, insanların hayatına dokunan kararlar yapay zeka teknolojisi ve bilgisayarlar tarafından alınacağı bir döneme girilecektir. Ayrıca topluma yararlar getireceği kadar zararlarda getireceğini dile getiren Microsoft, toplumun yapısının kritik kararlar alan otomasyonlar üzerinden belirginleşeceğini söylemektedir. Birçok yazılımı içerisinde barındıran yapay zekalar, her geçen gün daha da geliştirilmektedir.

 

Meslek Dalları

 

İlerleyen dönemlerde pek çok meslek grubunda boy göstermesi planlanan yapay zeka teknolojisi özellikle de hukuk alanına şimdiden girmeye başladı. Dünyanın farklı ülkelerinde bir suçlunun hâkim önüne çıkartıldığında, o kişinin serbest mi kalacağı yoksa ceza mı alacağına yapay zekalar karar vermektedir. Yapay zeka algoritmalarının kullandığı eğitimden, insan kaynaklarına kadar uzanan birçok örneği bulunmaktadır. Yine sürücüsüz otomobiller de de yapay zeka teknolojisi kullanılmaktadır. Özellikle de yapay zekalar toplum üzerinde ki etkisi ele alınıp, insanların hayatına birçok fayda getirdiği gözükmektedir. Örneğin sürücüsüz bir otomobil kaza yapacağı anda kime veya neye vuracağını seçebilmelidir. Birini öldürmek yerine, herhangi bir nesneye veya zarar görmeyecek cisme çarpacak ve öldürme ihtimalini hiçbir zaman düşünmeyecektir.

 

Bilgisayar Mühendisliği Yapay Zekâ

 

Yapay zeka teknolojisinin eğitim alanına girmesi ve bilgisayar destekli algoritmalardan oluşması nedeni ile birçok öğrenci, bölüm tercihlerinde bilgisayar mühendisliğine yönelmektedir. Özellikle de robotlar üzerinde uygulanan yapay zeka  teknolojisi belli başlı yazılımlar sayesinde oldukça güçlendirilmektedir. Bilgisayar mühendisleri ise, söz konusu bu yazılımları derleyip toplamakta ve uygulama metotları belirlemektedir. Üretime ve tasarıma meraklı olan bir öğrenci bu alana yönlendirilmektedir. Ayrıca verilen ders içerileri ve eğitim süreci, farklı algoritmalardan oluşmaktadır. Yapay zeka teknolojisi ile bilgisayar mühendisliği branşı birbiri ile bağlantılıdır.Yine bu bölümde okuyan öğrencilerin yabancı dili ve tasarım kabiliyeti geliştirilmektedir.

 

Öğrencilerde Olması Gereken Özellikler

 

Bilgisayar mühendisliği ve yapay zeka teknolojisi  bölümlerinde eğitim almak isteyen öğrencilerde olması gereken bir takım özellikler bulunmaktadır. Derin düşünme, öğrenme ve öğrendiğini uygulama, analiz etme ve yorumlama gibi birçok şart gerektiren bu bölüm, Avrupa ülkelerinde yaygın bir alana sahiptir. Özellikle de birçok firma ve şirket yapay zeka teknolojisi alanında yatırımlar gerçekleştirmektedir. İlerleyen günlerde hayatın her noktasında kullanılması düşünülen bu kavramın üzerinde çalışmalar yapılmaktadır. Bilgisayar destekli pek çok yazılım, yapay zekanın  oluşumunda görev almaktadır. Yeni bir mesleğin doğuşuna katkı sağlayacak olan robotlar ve yapay zekalar, birçok kişi tarafından da eleştirilmekte ve kötü sonuçlar getireceği savunulmaktadır. Yapay zeka teknolojisi ilerde farklı bir boyut ve görev ile karşımıza çıkacaktır. Özellikle de insan yükünü büyük oranda hafifletecek ve üretime katkı sağlayacaktır.

 

 

 Etiketler: yapay zeka,yapay zeka teknolojisi


ugurgunen.com tarafından kurulmuştur.Her hakkı saklıdır. SİTEMAP