05052359937 ugurserver30@gmail.com

Yapay Zeka Ürünü İlk Anchorman Haberleri Sunuyor | YAYIN TARİHİ: 12 Aralık 2018, 11:32

Yapay Zeka Ürünü İlk Anchorman Haberleri Sunuyor

 

Xinhua adlı devlet televizyonunda yapay zeka teknolojisi algısıyla üretilen dijital sesler ve görüntüler vasıtasıyla haber okuyan ilk haber sunucusu ekranlarda yerini aldı.

 

Yapay Zekalı Haber Sunucusu

 

Çin’in Xinhua adlı televizyon kanalı dijital sesleri ve görüntüleri kullanarak haber sunan yapay zekalı haber sunucularını ekrana çıkardı. Ekrana bakıldığı zaman insan gibi görünen bu robotlar aslında gerçek sunucuların görüntülerinden ilham alınarak tasarlanmıştır. Yapay zekaya sahip sunucular bütün haberleri dijital sesle okuyabiliyor ve bu dijital sesler de gerçek haber sunucularının sesleri kullanarak tasarlanmıştır.

 

Çin’in ünlü haber kaynağı South China Morning Post, başkent Pekin merkezli arama motoru şirketi Sogo ile Xinhua kanalının ortaklığı ile bu sunucuları ilk kez Xinhua kanalında izleyicilerle buluşturdu. Bu ana haber sunucuları hem İngilizce olarak hem de halkın yerel dili Çince olarak haberleri sunabiliyor. Dünya İnternet Konferansında tanıtılan bu haber sunucuları halk tarafından ilgi gördü ve beğeni topladı.

 

Yapay Zekalı Sunucuların Faydası Nedir?

 

Çin’de haber ajanslarının verdiği bilgilere göre yapay zekalı sunucular 7 gün 24 saat web sitesi ve sosyal medya platformlarında da aktif olabiliyorlar. Hem haber kanallarında hem de böyle halkın yakından takip ettiği platformlarda sürekli yer almak maliyetin azalmasını ve etkinliğin artmasını sağlıyor.

 

Yapay Zekalı Sunucuların Çalışma Prensibi Nedir?

 

Xinhua kanalı bu sunucuların haber okumasında nasıl bir teknoloji kullandığı konusunda çok fazla bilgi vermemesine rağmen teknoloji ile ilgili olan uzmanlar bu teknolojinin ardında deep fakes’e benzer ünlü kişilerin sahte videolarını hazırlarken yararlanılan teknolojiden yola çıktıklarını düşünüyorlar. Burada kullanılan teknik bir videoda yer alan tüm karelerin sürekli taranması ve hafızaya alınan bu karelerin gerçeği ile değiştirilip benzer kareler yaratılmasıdır.

 

Burada en çok şüpheye düşülen ve düşündürücü olan durum sahtecilik yapıp sahte haberlerin insanlara okunmasıdır. Şayet öyle bir durum olursa insanlar yanlış bilgiye sahip olabilir. Daha önce var olmayan görüntüleri gerçekte varmış gibi gösteren teknolojiler insanı aldatmaya yönelikti. Bu sunucuların bu tarz işlere girişmemesi ve kötüye kullanılmaması için üreticiler tarafından önlem alınması gerekiyor.

 

 

 Etiketler: yapay zeka,Yapay zekaya sahip sunucular


ugurgunen.com tarafından kurulmuştur.Her hakkı saklıdır. SİTEMAP