05052359937 ugurserver30@gmail.com

Yapay Zekanın Otomobil Sektörüne Katkıları | YAYIN TARİHİ: 28 Kasım 2018, 15:43

Yapay Zekanın Otomobil Sektörüne Katkıları
 

Günümüz otomobil sektörünün çok uç noktalara ulaşmasında yapay zekanın rolü yadsınamaz. Yapay zeka sayesinde bu gün güvenilir otomobillere binebiliyoruz. Trafik kazalarının sayıları azalıyor ve kaza anında insanların güvenliği sağlanıyor. Peki yapay zekaların otomobil sektöründeki payları bu kadarla mı sınırlı kalacak ? Bu sorunun cevabı çok basit, elbetteki bu kadarla sınırlı kalmayacak. Çünkü hayatımıza giren araba teknolojileri günümüzden çok daha önce hayata geçirilip test ediliyor ve insanlığa yararlı teknolojiler olarak muhafaza edilip, zamanı geldiğinde yeni nesil arabalara yükleniyor. Örnek vermek gerekirse Mercedes tarafından geliştirilen ABS fren teknolojisi 1984 yılında geliştirilmiş, 5 yıl boyunca testleri yapılmış ilk olarak 1993 yılında otomobile uygulanmıştır. Günümüzde yeni teknolojiler olarak tasarlanan otonom araçlar, yeni nesil model araçlarda olduğu gibi araba teknolojisi sürekli gelişen bir teknolojidir. Bu teknolojinin gelişmesi eskiden mekanikerlere bağlı iken günümüzde yapay zekaya bağlı hale gelmiştir.

 

Yeni nesil araçlarda yapay zeka uç noktalara götürülmektedir. Örnek olarak yeni satın aldığınız aracın yazılımı sizi ve sürüş stilinizi belirleyecek olan bazı sorular soruyor ve sizin hakkınızda veriler elde ediyor. Ayrıca araç sürerken davranışlarınızı, sürüş sürelerinizi, hız ortalamalarınızı, sürüş sırasında neler ile ilgilendiklerinizi de kaydederek bir veri analizi yapıyor. Bir süre sonra bu analizlerden elde ettiği verilere göre artık otomatik pilot ile seyahat edebiliyorsunuz. Kulağa çok ilginç ve hoş gelen bu cümleler Amerika’nın ünlü otomobil üreticisi olan GMC General Motor Center tarafından hayata geçirilen bir binek otomobil ile ilgili bilgiler. Bu otomobil üretilmiş durumda. Bu otomobilin insanlığın hizmetine sunulabilmesi için 150.000 km yol yapması bekleniyor. Bu seyahat boyunca testler yapılacak ve artık otomatik pilotlar uçaklardaki gibi hayatımıza girmiş olacak.

 

Yapay zekanın otomobil sektöründeki bir diğer gelişme ise kırmızı ışık bildirimi teknolojisidir. Avrupa’da navigasyon cihazlarına entegre edilen bir yazılım ile artık kırmızı ışıkların olduğu caddeler, kırmızı ışık süreleri o caddeye dönmeden önce, size bildiriliyor, kırmızı ışık tercihinize göre yeni güzergahlar hesaplanarak sizi sıkmadan seyahat etme imkanı sağlanıyor. Garip b ir teknoloji olsa da iş hayatında çok sıkı çalışanlar için oldukça önemli bir teknoloji.

 

Yapay zeka ile ilgili çalışmalar devam ettikçe otomobil sektörünün gideceği en uç nokta tahmin dahi edilemiyor. Otonom araçların geliştirilmesi, uçan araçların, suda yüzen araçların fonksiyonel teknolojilerin geliştirilmesi yapay zekanın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gözler önüne seriyor.

 Etiketler: yapay zeka,yapay zeka otomobil sektörüne nasıl katkı yapar


ugurgunen.com tarafından kurulmuştur.Her hakkı saklıdır. SİTEMAP