05052359937 ugurserver30@gmail.com

Yazılım Mühendislerinin Yaptığı İş Nedir | YAYIN TARİHİ: 21 Kasım 2018, 15:08

Yazılım Mühendislerinin Yaptığı İş NedirYazılım Nedir?

 

             Yazılım, elektronik olan aygıtların işletilen işi veya belirli bir işi yapmasını sağlayan programlara verilen isimdir. Tıpkı bir bilgisayar sistemi gibi ilgili işi yapan programlarla donanımlarını kontrol ederek kullanmamızı sağlayan komutlarla kullanıcı hizmetine sunulmuş hali ise yazılım mühendisinin genel işi de denilebilir. Günümüzde yazılım mühendislerinin ne iş yaptığı konusunda çokta bilgi sahibi olmayan insanlarla karşılaşabilmek mümkündür. Toplumda yazılım mühendisi denildiğinde yalnızca bilgisayar üzerine olan bir iş olduğu düşünülmektedir ama bu durumun aksine elektronik olan bütün aygıtlar alakalıdır yazılım mühendisliğiyle. 21.yy ardından elektronik cihazlara olan ihtiyaç ilgi talebinin artmasıyla meydana gelen bir mühendislik dalıdır. Son yıllarda ise genç üniversite adayları için ekol haline gelmiştir.

 

 Yazılım Mühendisliği Dersleri

 

             Genel olarak aldıkları bir dersi sanki bir sonraki yıllarda alacakları farklı bir dersin temeli olarak düşünebiliriz. Bu şekilde devam eden her yarıyıl değişen derslerle işlenilen bir bölümdür. İlk yıl alınacak dersler genel anlamıyla mesleki derslere hazırlık gibidir. Yani matematik, fizik ve algoritma ve prog. dersleri görülür. 1 yıllık alınan bu eğitimden sonra dersler, mühendis matematiği ve mesleki dersler olarak devam eder.

 

 Yazılım Mühendisliği için Gereklilikler ve Yaptığı İş

 

             Olmazsa olmaz kod yazmaktır, şayet yazılım mühendisliği okuyan kod yazmayı bilmeyen (özellikle son yıllarda) bir mezun öğrencinin bulma olanakları bilene göre daha düşük olacaktır. Özellikle artık ülkenin bilişimcileri daha bilgili daha yaratıcı olabilsinler diye kod yazma eğitimleri üniversitelerde ücretsiz kurs olarak verilebilmektedir. Ayrıca bir diğer gereklilik ise yazılım mühendisinin yazılım döngüsünün adımlarını ve bu adımların titizlikle incelendiğini bilmelidir. Planlama, Çözümleme, Gereksinim analizleri yapabilmeli ve matematiği gerçekten iyi olmalıdır. Çünkü kod yazmak için matematik bilgisi gereklidir.

 

 Yazılım Mühendisliği İş Olanakları

 

             Çoğunlukla özel sektör olmakla birlikte, kamu sektöründe de çalışabilmektedirler. Fikir üretimine dayalı bir iş olduğu için, parasal olarak fazla sermaye ile başlamaya ihtiyaç duyulmaz bu sebepten yeni fikirler üretebilen yazılım mühendislerinin kendi işlerini kurabilme olanakları da mevcuttur. Son yıllarda bilgisayar kullanımının yaygınlaşmasıyla buna paralel olarak kendini yenileyebilen ve geliştirebilen, yazılım mühendislerine büyük ihtiyaç vardır.

 

 Etiketler: yazılım mühendisleri,yazılım


ugurgunen.com tarafından kurulmuştur.Her hakkı saklıdır. SİTEMAP